Ana Sayfa Arkeoloji Amerika kıtasına getirilen Afrikalıların DNA’larından iz sürmek

Amerika kıtasına getirilen Afrikalıların DNA’larından iz sürmek

140

Fotoğraf açıklaması: Karayip Adalarından St. Martin’de keşfedilen, Afrika kökenli kişinin törpülenmiş dişlerini gösteren kafatası iskeleti. © Hannes Schroeder, Jay B. Haviser (St. Maarten Arkeloji Merkezi)

 

Araştırmacılar, Karayipler´deki Saint Martin Adası´nda birlikte gömülmüş 3 Afrikalı esirin etnik kökenlerini başarılı bir şekilde tanımlamak için yeni geliştirilen bir teknik kullanıyor.

“Zoutsteeg üçlüsü” olarak bilinen 25 ile 40 yaşları arasındaki 2 erkek ve 1 kadına ait kalıntılar, 2010 yılında inşaat işçileri tarafından bulunmuştu. Arkeologlar o zamanlar bireylerin dişlerinin durumuna bakarak, onların aşağı doğru kasten törpülenmiş olduğunu anladılar. Bu, Afrika’nın belli bölgelerinde yaygın olarak görülen bir uygulamadır.

Tropikal ortamlarda DNA iyi bir şekilde korunmamasına rağmen, Kopenhag ve Stanford Üniversitelerinden uzmanlar, Zoutsteeg üçlüsünün az miktardaki DNA kalıntısını izole etmek için yeni nesil dizileme yöntemi kullandılar. Bu kanıtı Batı Afrikalı modern nüfusun DNA’sı ile karşılaştırdıklarında, kölelerden birinin büyük ihtimalle Kamerun’un Bantu dili konuşan halkı arasından, diğer ikisinin ise büyük olasılıkla Gana ve Nijerya’nın Bantu dili konuşulmayan bölgelerinden geldiği anlaşıldı. Kopenhag Üniversitesinden Hannes Schroeder: “Afrikalı esirlerin genetik kökenlerini bulmak için, daha önce mümkün olandan çok daha az bir yanılma payıyla genom verilerini kullanabildiğimizi gösterebildik. Bu çalışma, Karayipler’de kölelik üzerine yapılan araştırmalar ve Afrika diasporasının arkeolojisi için büyük bir önem taşımaktadır” diyor.

 

Çeviren: Batuhan Saç

İÜ Aydın Üniv. Psikoloji Böl.

 

Kaynak: http://www.archaeology.org/issues/200-1601/features/3957-st-martin-slave-dna-analysis

Önceki İçerikREM uykusu eksik kalınca daha çok şeker yiyoruz
Sonraki İçerikBalık fosilleri, kuyrukların nasıl evrim geçirdiğini ortaya çıkardı