Ana Sayfa Antropoloji Neandertaller İngiltere’deki bir mağarayı en az 140.000 yıl boyunca ziyaret etmiş

Neandertaller İngiltere’deki bir mağarayı en az 140.000 yıl boyunca ziyaret etmiş

144

Görsel açıklaması: La Cotte St. Brelade’in havadan çekimi. Fotoğraf: Sarah Duffy.

 

Southampton Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışma Neandertal’lerin Jersey kıyısındaki mağara bölgesi La Cotte de St Brelade’i günümüzden en az 180.000 yıl öncesinden 40.000 yıl öncesine değin devamlı olarak ziyaret ettiğini ortaya çıkarttı.

Jersey Manş Denizi’nde, Fransa’nın Normandiya sahili açığında bir ada. Fakat her zaman etrafı sularla çevrili değildi. Bugün sular altındaki bölgeler, 180.000 yıl önce genişleyen buz örtüsünün deniz suyunu sarması ve deniz seviyesini düşürmesi nedeniyle açıktaydı.

La Cotte de St. Brelade uzun zaman önce keşfedilmiş bir bölge olmasına rağmen, bugüne kadar yapılan araştırmalar kapsam olarak kısıtlıydı ve çoğunlukla mağaradaki mamut kalıntıları üzerine yoğunlaşmıştı. Daha geniş açılı olarak gerçekleştirilen yeni çalışmalar kapsamında 1970’li yıllarda ortaya çıkarılan taştan yapılma ilkel zaman eserleri tekrar gözden geçirilerek nasıl üretildikleri ve hammmade kaynağının nerelerden sağlandığı incelendi. Araştırma arkeologlara deniz yatağının jeolojisini haritalama ve ziyaretçilerin 10 binlerce yıldır bölgedeki hangi yerel kaynaklardan, nasıl yararlandıklarını daha iyi anlama olanağı sundu. Yapılan analizler sonucunda Neandertal’lerin La Cotte de St. Brelade’e nereden geldikleri de ortaya çıkarıldı.

Antiquity (Antikçağ) dergisinde yayımlanan makalenin başyazarı ve Southampton Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Andy Shaw araştırmayla ilgili olarak “La Cotte, Neandertaller için özel bir mekâna benziyor. Yıllar boyu birçok nesil bu bölgeye ulaşmak üzere yolculuğa çıkmayı sürdürmüş. Onların arkalarında bıraktıkları taş aletleri kullanarak, bugün Manş Denizi altında kalmış arazi boyunca nasıl hareket ettiklerini ortaya çıkartabiliriz. 180.000 yıl önce sıcaklık düşük ve buz örtüsü genişken, kıyıdan açığa doğru -bugün bizim için ulaşılamaz olan- geniş bir alanı kullanmışlardı” diyor.

Neandertal’lerin neden tekrar ve tekrar La Cotte’yi ziyaret ettikleri açık değil, fakat ada mağarası bu yakın akrabalarımız için bir önem taşıyordu. Belki de Neandertaller de bizler gibi tatil yapıyordu veya sadece Jersey’nin kayalık manzarasından hoşlanmışlardı.

Britanya Müzesi’nden Beccy Scott konuyla ilgili olarak “Bu bölgenin Neandertallerin aklında nasıl ‘kalıcı’ olduğuyla gerçekten ilgileniyoruz. Onların buraya tekrar ve tekrar ulaşmak için izledikleri yollarda, bölgenin erken dönem haritasıyla ilgili ipuçlarını neredeyse görebiliyoruz” diyor ve ekliyor, “Fakat onları buraya getiren şeyin ne olduğunu çözmek daha zor bir iş. Bu neden belki de bütün adanın –bir yol işaretçisi gibi– çok uzaktan görülebiliyor olması veya Neandertallerin orada bir sığınak olduğunu hatırlaması ve bu bilgiyi aktarması olabilir.”

 

Hazırlayan: Cem Oran

Barselona Ünv. Astrofizik ve Uzay Bilimleri Blm. YL

 

KAYNAKLAR

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161212133444.htm

http://www.upi.com/Science_News/2016/12/14/Neanderthals-visited-seaside-cave-in-England-for-180000-years/5871481726702/

 

 

Önceki İçerikHawai sahillerinde plastik taşlar bulundu
Sonraki İçerikYapay zekâ görsel dünyayı nasıl derin öğrenebilir?