Ana sayfa 73. Sayı ‘50 Soruda Aydınlanma’ kitabı çıktı

‘50 Soruda Aydınlanma’ kitabı çıktı

Aydökümü

285
PAYLAŞ

Elinizdeki sayının kapak dosyası, ülkemize AKP marifetiyle -tabii ABD emperyalizmi güdümünde- biçilen elbisenin çok önemli bir boyutunu derinlemesine ele alıyor. “Liberal Muhafazakâr Sentez” olarak formüle edebileceğimiz ideolojik dayatma, geliştirdiği yeni resmi tarih bağlamında inceleniyor. Bu dayatma, bilindiği gibi, sadece ideolojik düzlemde bir tarih tartışması biçiminde sürmüyor. Son derece yakıcı bir biçimde güncel politika düzleminde de yaşanıyor. Bilim ve Gelecek, Türkiye’ye dayatılan yeni rejimin ideolojik arka planını ortaya sermeye önümüzdeki sayılarda da devam edecek. Genç akademisyen arkadaşlarınız Çağdaş Sümer, Aytek Soner Alpan, Barış Zeren ve Fatih Yaşlı’nın makalelerinden oluşan dosyanın ilgiyle okunacağını ve tartışılacağını düşünüyoruz.

 

***

 

“50 Soruda…” dizisinin ikinci kitabı da yayınlandı: Afşar Timuçin ve Ali Timuçin’in kaleme aldığı “50 Soruda Aydınlanma”. Afşar Timuçin kitaba yazdığı önsözde hedefini şöyle belirliyor: “Tarihin bütün gelişim süreçlerini doğru olarak kavrayabilmek her şeyden önce yerin ve zamanın toplumsal, iktisadi, kültürel sorunlarını yakından görmekle olasıydı. Aydınlanma devinimini kavramak da ancak bu çerçevede olasıydı. Aydınlanma düşünürlerini birer birer tanıtarak bu işin içinden sıyrılmak doğru olmazdı. O yüzden bu kitapta öncelikle bir dönemin enine boyuna tartışılmış görünümlerini, bir başka deyişle bir düşünce deviniminin altyapısını bulacaksınız. Aydınlanma deviniminin neye karşı olduğunu, neyle savaştığını, neyi gidermeye çalıştığını ve hangi özlemler içinde olduğunu iyi bilmek önemlidir.”

“50 Soruda” dizisinin henüz çok başında olmamıza karşın gördüğü ilgi bizi sevindirdi. Çok sayıda okurumuz bu yıl çıkarmayı planladığımız 13 kitaba şimdiden abone oldu. Yüzde 40’a yakın bir indirim olanağı sunan 50 Soruda aboneliği kampanyasının dizinin ikinci kitabıyla birlikte daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz.

 

***

 

Kadıköy’deki yeni büromuzun bir bölümünü ayırdığımız Bilim ve Gelecek Kitabevi’nin açılışını 13 Şubat günü gerçekleştirdik. Kitabevimizin, aynı zamanda bir “Bilimevi” olarak işlev göreceğini ilan etmiştik. Mart ayıyla birlikte etkinliklerimize başlıyoruz. Salı akşamları her hafta farklı bir konuğumuzun sunuş yapacağı sohbet toplantıları düzenleyeceğiz. Ayrıca her ayın bir Pazar günü, gün boyu sürecek “Ayın Kursu” etkinliğimiz olacak. Bu ay 28 Mart günü gerçekleşecek kursun konusu: Evrim Kuramı. Prof. Dr. Metin Özbek, Prof. Dr. Aslıhan Tolun ve Prof. Dr. Mehmet Sakınç’ın vereceği kursun kayıtlarını almaya başlıyoruz. Acele etmenizi öneririz, çünkü ne yazık ki kitabevimiz ancak 25 kişiyi alabilecek büyüklükte. “Salı Sohbetleri” ve “Ayın Kursu” ile ilgili ayrıntılı bilgiyi dergimizin 8. sayfasında bulabilirsiniz.

 

***

 

Geçtiğimiz ay değerli araştırmacı ve yazar İlhan Arsel’i kaybettik. Şeriatçılığa karşı verdiği mücadele ve İslam araştırmaları her zaman bize esin kaynağı olacak.

Dergimiz baskıya girerken bir acı haber daha aldık: Balıkesir’in Dursunbey ilçesindeki maden ocağında yaşanan grizu patlamasında 13 işçimiz yaşamını yitirdi. Bu yıkılası düzenin en acı görünümlerinden biridir grizu patlamaları. İşçi yakınlarının ve tüm emekçilerin başı sağ olsun.

Dostlukla kalın…