Ana Sayfa 161. Sayı Vejetaryen beslenme kilo vermede iki kat daha etkili

Vejetaryen beslenme kilo vermede iki kat daha etkili

296

Diyetisyenler, vejetaryen beslenmeye dönenlerin, düşük kalorili geleneksel diyetleri uygulayanlara nazaran hem daha etkili kilo verdiklerini, hem de metabolizmalarını geliştirerek kas yağlanmasını azalttıklarını göstererek bu çalışmayı Amerika Beslenme Akademisi Dergisi’nde yayımladılar.

Çalışmaya önderlik eden Dr. Hana Kahleova’ya göre kas yağlarının azalması, şeker ve yağ metabolizmasını geliştirerek özellikle metabolik sendrom ve tip 2 diyabet hastalarına yarar sağlar.

Tip 2 diyabet hastası 74 gönüllü, rasgele olacak şekilde vejetaryen diyet veya geleneksel diyet alacak şekilde ayrıldı. Vejetaryen diyet, sebze, meyve, tahıl, baklagil ve kabuklu yemişlerle, günde sadece 1 porsiyon az yağlı hayvan ürününden (örneğin yoğurt) oluşurken; geleneksel diyet, Avrupa Diyabet Cemiyeti’nin tip 2 diyabet hastalarına önerdiği günlük beslenmeyi içeriyordu. Her iki diyet de her birey için eşit kalori değerindeydi (isokalorik) ve 500 kilokalori ile sınırlıydı. Ortalama kilo kaybında vejetaryen diyet 6,2 kilo ile geleneksel diyetten (ortalama 3,2 kilogram) neredeyse iki kat etkili olmuştu.

MR görüntüleme ile Dr. Kahleova ve arkadaşları, gönüllülerde adipoz doku olarak bilinen yağ deposu incelemesi yaptılar. Burada, derialtı, kas yüzeyi ve kas içi yağ miktarları ölçülerek her iki diyet arasındaki fark belirlendi. Her iki diyette de derialtı yağ dokusu benzer azalma gösterirken; kas yüzeyi yağ sadece vejetaryen diyette azalmış; kas içi yağ ise yine vejetaryen diyette kayda değer ölçüde daha fazla azalmıştı.

Bu sonuçlar, insülin direnciyle bağlantılı olan tip 2 diyabette meydana gelen kas yüzeyi yağ oranının artışı için çok önemlidir. Oranın azalması, şeker metabolizmasının kontrolünde büyük kolaylık sağlayacaktır. Ek olarak, özellikle diyabetli yaşlı hastalarda kas içi yağ oranının azalması, kas gücünü arttırarak kişilerin hareket kabiliyetini arttırabilecektir.

Dr. Kahleova’ya göre, vejetaryen diyet, kilo vermede en etkili diyet olmasının yanında, kas içi yağlanmada yarattığı azalma ile metabolizmayı düzenleyerek özellikle metabolik sendrom ve/veya tip 2 diyabet hastalarının kilo vermesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca kilo kontrolünü ciddiye alan kişilerin sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmelerini de destekleyecektir.

KaynakScıence Daıly
Önceki İçerik“Kokladığıma memnun oldum”
Sonraki İçerikGüneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turuna devam ediyor