Ana Sayfa 165. Sayı Kraliçe II. Ankhnespepy’e ait heykelin başı keşfedildi

Kraliçe II. Ankhnespepy’e ait heykelin başı keşfedildi

418
Keşfedilen, Kraliçe II. Ankhnespepy’nin ahşap heykelinin başı.

Fransız ve İsviçreli arkeologlardan oluşan bir ekip, Giza’daki Saqara bölgesinde, bir piramidin yakınında Kraliçe II. Ankhnespepy’nin ahşap heykelinin başını ortaya çıkardı (6. Kraliyet, Eski Krallık, MÖ 2350 civarında).

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Ahram Online’a, başın neredeyse insan oranlarında ve yaklaşık 30 cm yüksekliğinde olduğunu söyledi. Cenevre Üniversitesi Heyet Başkanı Prof. Philippe Collombert, başın, kraliçe piramidinin doğusunda kırık bir şekilde bulunduğunu söyledi. Heyet son iki hafta içinde, kraliçenin mezar tapınağına ait olabilecek, granit bir dikilitaşın bir piramidion gibi değerlendirilebilecek üst kısmının bulunduğunu; bunun henüz keşfedilmemiş bir uydu piramide ait olabileceğini bildirmişti. Collombert, başın iyi durumda olmadığını, dökümantasyon ve restorasyona tabi tutulacağını belirtti. Heykelin kulakları, ahşap küpelerle süslenmiş.

Waziri, Ahram Online’a verdiği demeçte, heyetin, uydu piramit, cenaze kompleksi ve koleksiyonunun geri kalanını ortaya çıkarmak için kazılara devam edeceğini ekledi.

KaynakAhram.org
Önceki İçerikİnsan ve maymunun son ortak atası, yaklaşık beş kilo ağırlığında
Sonraki İçerikEvrim ağacında insana uzanan dal
MEB Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Çalışma Alanları: Türkoloji, Arkeoloji, Tarih, Antropoloji, Felsefe