Ana Sayfa Arkeoloji Aborjinlerin Avustralya kıyılarına yerleşmelerinin en erken kanıtları

Aborjinlerin Avustralya kıyılarına yerleşmelerinin en erken kanıtları

428

Arkeologlar, Batı Avustralya’nın Barrow Adası’ndaki bir mağaradaki eserleri 50.000 yıldan daha uzun bir süreye tarihlediler ve Avustralya yerleşimi için ilk yaş gruplarından birini elde ettiler.

Avustralya kıyılarında insanoğlunun işgal ettiği bilinen en eski bölge, Batı Avustralya’daki uzak bir mağarada keşfedildi. Bu keşif, yerli yerleşiminin başlangıç tarihini 50.000 yıl öncesine dayandırdı.

Batı Avustralya Üniversitesi yönetimindeki arkeologlar, ülkenin kuzeybatısındaki Barrow Adası’nda avcı-toplayıcı işgalini doğrulayan kömür, hayvan kalıntıları ve eski eser kanıtları buldular.

Pilbara sahilinden 60 km uzakta bulunan Barrow Adası’ndaki Boodie Mağarası, deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle kabaca 7000 yıl önce anakara ile bağlantısı kesildi.

Ancak araştırmacılar, mağaranın 10.000 yıl öncesinde ailelerin yerleşim birimi olmadan 50.000 yıl önce de bir av barınağı olarak kullanıldığını keşfettiler.

Ekip lideri arkeolog Peter Veth, “Bu, işgal çağını 47.000 yıl öncesine götürüyor ve belirlenen sınırı daha geriye öteliyor” diyor.

Araştırmacılar, bu yerleşimin Avustralya’daki en uzun diyet faunası kaydını içerdiğini belirtiyorlar. Veth, “Barrow Adası antik eserlere dair zengin kayıtlar, deniz ve çorak toprak hayvanlarının toplanıp avlanılmasını ve şimdi sular altında kalmış olan kıyı çölünün kullanımını gösteren çevresel izleri sağladı” diyor.

“Özellikle Barrow Adası’nın kuzeybatısında, mükemmel ve iyi korunmuş kalıntıların bulunduğu kaya barınakları, derin odalar ve mağaralar vardı. Bu olağanüstü uyarlanmanın resmini oluşturabilmek için parçaları birleştirmeyi başardık. Avustralyalıların sahil şeridinde yaşadıklarının ilk kanıtları [ve] ilk Avustralyalılar.”

“Mağara ağırlıklı olarak yaklaşık 50.000 ila 30.000 yıl önce av barınağı olarak kullanılmış ve 10.000 yıl önce aile grupları için konut üssü haline gelmişti. Yükselen deniz seviyesinin nihayetinde anakaradan kesildiği yaklaşık 7000 yıl önce terk edilmişti.”

Barrow Adası’ndaki Boodie Mağarası’nın, yaklaşık 50.000 yıl önce av barınağı olarak kullanıldığı tespit edildi. Fotoğraf: Peter Veth / James Cook Üniversitesi

“Barrow Adası’ndaki güncel araştırmamız, Avustralya’da kıyılarındaki yaşamın en erken kanıtlarını sağladı. Dikkat çekici bir şekilde, şimdi batık durumdaki kuzeybatı sığlığının erken kolonistleri denize geri döndüler ya da kıyıya bağlanıp kalmadılar, ancak KuzeyBatı Avustralya’nın geniş deniz çöllerinin yeni dikenli hayvanlarına ve kurak bölge yerleşimlerine hızla adapte oldular.”

Quaternary Science Review’da yayımlanan araştırma Queensland Üniversitesi, Adelaide Üniversitesi, Waikato Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi tarafından desteklendi.

Ekip dört farklı uluslararası laboratuvar ile çalıştı ve Buurabalayji Thalanyji Aborijin Şirketi ve Marthudunera Aborijinal Şirketi tarafından desteklendi.

KaynakThe Guardıan
Önceki İçerikBeynin evriminde büyüklüğün önemli bir yeri mi var?
Sonraki İçerikDiyet ve mide asiditesi arasındaki evrimsel bağlantı
MEB Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Çalışma Alanları: Türkoloji, Arkeoloji, Tarih, Antropoloji, Felsefe