Ana Sayfa Bilim Gündemi Psikodelik ilaçlar farklı bilinç düzeyleri yaratıyor!

Psikodelik ilaçlar farklı bilinç düzeyleri yaratıyor!

811

Nöron aktivitelerinin ölçümü, psikodelik (hayal gördüren) ilaçların, beynin alışıldık işleyişini değiştirerek farklı bilinç düzeyleri yaratabildiğini açığa çıkardı. İngiltere Sussex Üniversitesi’nde konu üzerinde çalışan Anil Seth, beyinden gelen sinyallerde çeşitlilik artışı tespit ettiklerini söyledi. Beyin bu farklı sinyallerle çok daha karmaşık bir şekilde işler hale geliyordu.

Seth ve arkadaşları, Londra Emperyal Kolej’de,  daha önce Robin Carhart- Harris ve arkadaşlarının topladığı olgular üzerinde bir yeniden değerlendirme yaptı. Burada ketamin kullanan 19, LSD kullanmış 15, sihirli mantarlardan elde edilen halüsinojenik bir ajan olan psilosibin etkisinde kalmış 14 gönüllünün beyinleri izlendi. Carhart- Harris’in ekibi, çalışmalarında,  kafatasına yerleştirilen bir sensörle, gönüllülerin nöronlarının yarattıkları manyetik alanı ölçerek bunu plasebo almış kişilerinkiyle tek tek karşılaştırmışlardı.

Seth’n ekibi ise aktivite verilerini alıp temizleyip bunları 2 saniyelik parçalar halinde kesintiye uğrattılar. Her bir parçada oluşan çeşitlilik derecesini ölçtüler.

Bir önceki çalışmada, uyanık olan kişilerin beyinlerinde, uyuyanlara göre çok daha fazla farklı şablon oluştuğu belirlenmişti. Seth’in ekibi ise psikodelik ilaç alanların beyinlerinde daha önce hiç görülmediği kadar fazla çeşitlilik gözlemledi.

Bu çeşitlilikler gönüllüler tarafından “egonun yok olması”, “kendisiyle dış dünya arasındaki sınırlarda bulanıklaşma” şeklinde tarif edildi. Çeşitliliğin derecesi aynı zamanda “daha canlı deneyimlerle” de bağlantılıydı.

Bu destekleyici kanıtlar, psikodelik ilaçların, mevcut yöntemlerle iyileştirilemeyen depresyon gibi duygudurum bozukluklarında farklı bir yol olabileceğini de gösteriyor. Bu fayda, halihazırda ketamin, LSD, psilosibin ve Güney Amerika’da çeşitli dini törenlerde kullanılan ayahuasca maddesini alanlarda gözlemlenmiştir.

Seth bu konuda inanılmaz bir potansiyel olduğunu, mevcut antidepresanların işe yarayamadığı belirlendiğinde, uyanıklık durumu üzerinden etkisini gösteren başka pek çok seçeneğin var olabileceğini vurguluyor.

KaynakNew Scıentıst
Önceki İçerikİnternet ve politika
Sonraki İçerikEğip bükmeden eğitmek, ama nasıl?