Ana Sayfa 166. Sayı Araştırmalara göre uzay tozu dünyalar arasında yaşamı taşıyabilir

Araştırmalara göre uzay tozu dünyalar arasında yaşamı taşıyabilir

807
Uzaydaki en soğuk ve karanlık toz, Herschel Gözlemevi’nden gelen bu kızılötesi görüntüde parlak bir şekilde yansıtılıyor. © ESA/NASA/JPL-Caltech

Yeni bir araştırmaya göre, gezegenimizin atmosferini sürekli bombardıman eden gezegenler arası tozların hızlı akışı, uzaktaki dünyalardan küçük organizmaları yeryüzüne iletebilir veya yeryüzü temelli organizmaları diğer gezegenlere gönderebilir. Biliminsanları, toz akımlarının Dünya atmosferindeki biyolojik parçacıklarla, onları uzaya ittirmek için yeterli enerjiyle çarpışabileceğini ileri sürüyor. Bulgu, büyük asteroit etkilerinin gezegenler arasında hayatın aktarılacağı tek mekanizma olmayabileceğini gösteriyor.

Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, atmosferik sistemimizdeki partiküllerle çarpışabilecek kadar güçlü bir uzay tozunun akış gücünün ne kadar olacağı (saniyede 70 km’ye kadar çıkabiliyor) hesaplandı. Dünya yüzeyinin 150 km ya da üzerindeki bir yükseklikte bulunan küçük parçacıkların, uzay tozları tarafından yerçekiminin sınırının ötesine atılabileceği ve bunun sonunda diğer gezegenlere ulaşabileceği bulundu.

Tardigrat olarak adlandırılan bazı bakteriler, bitkiler ve küçük hayvanların uzayda hayatta kalabildikleri bilinmektedir, bu nedenle bu tür organizmalar – eğer Dünyanın üst atmosferinde bulunuyorlarsa- hızlı hareket eden uzay tozlarıyla çarpışabilir ve bir yolculuğa dayanabilir hale gelebilir. Araştırmayı yöneten, Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’ndan Prof. Arjun Berera şunları söylüyor: “Uzay tozu çarpışmalarının organizmaları gezegenler arasındaki muazzam mesafelere doğru itebileceği önerisi, yaşamın ve gezegen atmosferlerinin kökenine dair bazı heyecan verici olasılıklar doğurmaktadır. Uzay tozunun hızlı akışı gezegen sistemleri boyunca görülür ve yaşamın çoğalmasında ortak faktör olabilir.”

KaynakScıence daıly
Önceki İçerikŞempanzeler de tiksinir!
Sonraki İçerikKapitalizmin doğuşunda nüfus artışı sorunu
MEB Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Çalışma Alanları: Türkoloji, Arkeoloji, Tarih, Antropoloji, Felsefe