Ana sayfa Bilim Gündemi Bilim ve Gelecek İstanbul Dersleri başlıyor

Bilim ve Gelecek İstanbul Dersleri başlıyor

868
PAYLAŞ

Bilim ve Gelecek etkinliklerini İstanbul Dersleri’yle sürdürüyor. Alâeddin Şenel ile “Siyasal Düşünceler Tarihinde Dönüm Noktaları” ve Yusuf Can Semerci’nin eğitmenliğinde “Gençlere kodlama öğretiyoruz” dersleri, Mart ayının ikinci yarısında başlayacak ve Bilim ve Gelecek‘in Kadıköy-Moda’daki bürosunda gerçekleştirilecek.

Alâeddin Şenel ile “Siyasal Düşünceler Tarihinde Dönüm Noktaları” dersleri 15 Mart – 5 Nisan arası, Perşembe akşamları 19.00-21.00 saatlerinde, 4 haftada 8 saat olacak biçimde gerçekleştirilecek. Derslerde inançlardan, sınıf mücadelelerine, felsefe tarihinden aydınlanmaya geniş bir çerçevede tartışmalar gerçekleştirilecek. Ders programı şöyle:

15 Mart Perşembe (19.00 – 21.00)

I- Kapıkulu profesyonel dinci düşünürler ve Enuma Eliş Babil yaratılış destanı.
II- Yaratılış mitoslarının sınıfsal ve siyasal işlevi.

22 Mart Perşembe (19.00 – 21.00)

III- Dinci düşünüşten felsefi düşünüşe geçiş: İonya doğa felsefesi ve Atina özgür düşün emekçileri Sofistler.
IV- Bilimsel düşünüşe geçilemeyişi: Felsefi düşünüşün Pythagoras, Sokrates, Platon, Aristoteles dörtlüsüyle aristokratik idealist düşüncelere yönlendirilmesi.

29 Mart Perşembe (19.00 – 21.00)

V- Sınıf Savaşının ideolojik savaşım alanındaki yankıları. Kynitler: Yoksulluğa katlanışın erdemi! Stoacılar: Reel eşitsizliğin düşsel eşitlikle örtülü savunulması.
VI- Sınıf savaşının İbranilerin “vaat edilmiş ülke” mitosunda, İsa’nın ve Pavlus’un vaazlarında din savaşımına dönüştürülüşü, Münzer’in dinsel komünist düşüncelerinin bastırılışı.

5 Nisan Perşembe (19.00 – 21.00)

VII- Siyasal düşünüşün Machiavelli’in Prens, Francis Bacon’un Yeni Atlantis yapıtları örneklerinde dinsel düşünüşten bağımsızlaştırılması, bilimselleştirilmesi.
VIII- Aydınlanma düşüncesinin, Locke’da burjuva düzeninin, Rousseau’da emekçi sınıf değerlerinin savunusuna yönlendirilmesi.

Katılım sınırlı olduğundan, Alâeddin Şenel’in “Siyasal Düşünceler Tarihinde Dönüm Noktaları” derslerine kayıt olmak gerekiyor.

Kayıt olmak ve bilgi almak için:
Tel: 0216 349 71 72
E-posta: bilgi@bilimvegelecek.com.tr
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, 9/1 Kadıköy/İstanbul

Gençler için kodlama eğitimi

“Gençlerle geleceğimizi programlıyoruz!” derslerinde ise 13-18 yaş grubundan gençlere kodlama öğretilecek. Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi Yusuf Can Semerci tarafından verilecek eğitimlerde, algoritmik düşünce mantığıyla problem çözme ve plan yapmayı öğrenecek olan gençler geleceğe her zamankinden daha hazır olacak.

Derslerde Scratch ile algoritma kurmanın temelleri anlatılacak ve C programlama dili ile de programlamaya ilk adımlar atılacak.

Oyunlardan, matematiksel işlemlere uzanan bir programlama yolculuğuna çıkılacak, Mart ayının ikinci yarısında başlayacak kurslar, Cumartesileri sabah saatlerinde (10.00-12.00 arası) peş peşe iki saatlik derslerden oluşacak.

Dersler Bilim ve Gelecek’in Kadıköy-Moda’daki bürosunda gerçekleşecek. Derslere katılmak için kayıt olmak gereklidir. Daha fazla bilgi almak için lütfen bize ulaşın.

Kayıt olmak ve bilgi almak için:
Tel: 0216 349 71 72
E-posta: bilgi@bilimvegelecek.com.tr
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, 9/1 Kadıköy/İstanbul

Bilim ve Gelecek Ankara’dan “Bilişim-Toplum ve Yapay Zekâ” semineri

Bilim ve Gelecek Ankara da etkinliklerine 11 Mart, Pazar günü yapılacak “Bilişim-Toplum ve Yapay Zekâ” semineriyle devam ediyor.

“Herkes için Bilim Seminerleri” başlıklı seminer dizisi kapsamında gerçekleşecek seminerde, “Kişisel Bilgisayarlardan Nesnelerin İnternetine: Dijital Mülksüzleştirme ve Müşterekler” başlıklı ilk sunum bilgisayar mühendisi ve dergimiz bilişim yazarı İzlem Gözükeleş tarafından yapılacak. Gözükeleş sunumunda; bilişim dünyasında ve bilgisayar teknolojilerinde son 50 yılda gerçekleşen gelişmeleri, toplumsal etkiler ve ekonomi-politik bağlamında ele alacak.

“Yapay Zekâ ve Uygulamaları” başlıklı ikinci sunum ise; bilgisayar mühendisi Dr. Anıl Sınacı tarafından yapılacak. Sınacı sunumunda yapay zekânın ne olduğunu, nasıl geliştirildiğini ve uygulama alanlarını ele alacak.

Etkinlikte 14.15-15.00 arasında yemek arası, bunun dışında kısa aralar verilecek.

Katılım için kayıt gereklidir.

Kayıt olmak ve bilgi almak için:
Tel:
0551 419 78 51 – 0505 710 46 03
E-posta: bilimvegelecekankara@gmail.com
Adres: 100. Yıl İşçi Blokları Mh., 1540. Sk., 32/1, Ankara