Ana Sayfa Arkeoloji Selanik metro kazısında ortaya çıkan Antik Yunan buluntuları

Selanik metro kazısında ortaya çıkan Antik Yunan buluntuları

1177
0
Selanik metro kazılarında ortaya çıkarılan başsız Afrodit heykeli, bu kazılar kapsamında bulunan 300 bininci arkeolojik eser.

Philip Chrysopoulos’un haberine göre, Selanik metrosu için yapılan kazılarda elde edilen yeni arkeolojik buluntular arasında MS 4. yüzyıla ait başsız bir Afrodit heykeli ve taban mozaikleri bulunuyor.

Afrodit heykeli, Hagia Sophia istasyonunda, sadece birkaç hafta önce keşfedilen bir çeşme kompleksi yakınında bulundu. Attika Metro SA Başkanı Yiannis Mylopoulos, Facebook’ta başsız heykelin resmini yayınladı. Bu Selanik’teki arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkan 300.000 antik eser arasındaki en yeni keşif.

Daha önce, 4. yüzyıldan kalma iyi korunmuş mozaik tabanlar gün ışığına çıkarılmıştı. Voria.gr web sitesine göre, büyük estetik değeri olan mozaikler, Hagia Sophia istasyonunun güney girişinde bulundu. Arkeologlar çok renkli mozaiklerin MS 4. yüzyıla ait büyük bir kamu binası kompleksine veya şehir villalarına ait olduğunu düşünüyorlar.

Hagia Sophia istasyonunun güney girişinde bulunan, MS 4. yüzyıla tarihlenen yapı kompleksinin, geometrik motifli taban mozaikleri.

İyi durumdaki, geometrik motifli mozaiklerin, batı revak galerisinin tabanını süslediğine inanılıyor. Kurtarılmış alanda, bir kadın figürüyle birlikte bir madalya öne çıkıyor. Kadın, oturur pozisyonda, ama yüzü yok edilmiş. Voria.gr sitesi haberde, bu figürün küçük bir çocuğun yüzü de olabileceği de söyleniyor.

Taban mozaiklerinin dışında, duvar kalıntıları ve komplekste bulunan bir hamamın parçası da kurtarıldı. Halen devam etmekte olan kazılarda, banyoya su sağlayan bir tank da ortaya çıktı. Yerleşmedeki cam parçaları, büyük olasılıkla banyo yapanların kullandığı aromatik yağ şişelerine ait. Kompleksin 4. yüzyılda inşa edildiği ve 5. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin ediliyor. Daha sonra harap olmuş ve üstüne mermer kaplı kare yapı inşa edilmiş.

Attiko Metro Başkanı Mylopoulos Voria.gr’a yaptığı açıklamada, bulguların projenin zaman çizelgesini değiştirmediğini söyledi. “Bulgular, Kültür Bakanlığı’nın özel bir heyeti tarafından değerlendirilecek, biz de bunları sergilemenin en iyi yolunu bulacak olan ekibin bir parçasıyız” dedi. Mylopoulos, Attiko Metro yönetimi için antik eserlerin projeyi engelleyen hususlar gibi değil, tersine bu büyük işin bir parçası olarak ele alındığını yineledi.