Ana Sayfa 170. Sayı Evreni ve tarihi kazanlar…

Evreni ve tarihi kazanlar…

581

14 Mart günü bilim dünyası acı bir haberle sarsıldı. Büyük fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking 76 yaşında hayata veda etti. Genel görelilik kuramını ve karadelik kavramını yeni bir boyuta taşımış, evrenin yapısına ilişkin ufuk açan fikirler geliştirmiş ve bu katkılarıyla geniş kitleler nezdinde de Einstein’dan sonra en popüler bilim figürlerinden biri olmuştu Hawking. Hem bilimin sınırlarında dolaştı, hem de bu kuramsal açılımları mümkün olduğunca kamuoyuyla da paylaştı. Dolayısıyla popüler bilimin de günümüzdeki öncülerindendi. Çağımızın bu büyük bilimcisini yaşamının son bulduğu ay Bilim ve Gelecek’te hakkıyla ele almamak olmazdı. Ülkemizin önde gelen iki fizikçisi, Prof. Dr. İbrahim Semiz ve Doç. Dr. Kerem Cankoçak’ın, ayrıca genç bir fizik öğrencisi olan Özgür Can Özüdoğru’nun makaleleriyle Stephen Hawking’in hem bilime hem de bilimin toplumsallaşmasına yaptığı katkıları yansıtmaya çalıştık okurlarımıza.

Geçtiğimiz ay Türkiye bilim topluluğu da acı bir kayıp yaşadı. Türkiye arkeolojinin dev isimlerinden, Karatepe’nin keşfinde yer almış; Arif Müfit Mansel’in, Halet Çambel’in öğrencisi ve çalışma arkadaşları olmuş; birçok arkeoloğa ustalık yapmış; çok önemli Hitit araştırmalarına imza atmış; Keban Barajı kurtarma kazılarında, Eskişehir’deki Dorylaion’da kazılar yürütmüş; yaşam dolu, keyif dolu bir bilimkadını olan Prof. Dr. Muhibbe Darga, 6 Mart günü 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Elinizdeki dergide, Bilim ve Gelecek’in arkeoloji yayınlarını hazırlarken kendisiyle yoğun mesai yapmış arkadaşımız Nalân Mahsereci’nin kaleminden anıyoruz sevgili Muhibbe Darga’yı.

Ve Prof. Dr. Metin Hotinli… Hüzün duyarak yazıyoruz: Bu büyük biliminsanını üç ay önce yılbaşı günü yitirmişiz; kendisiyle görüşmek istediğimiz için evini aradığımızda haberimiz oldu. Ne bir haber ne bir duyuru ne bir üniversite töreni… hiçbir şey yapılmamış. Hotinli, 98 yaşındaydı. İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Fen Fakültesi Dekan Yardımcılığı, İÜ Senatosu Üyeliği görevlerini yapmıştı. 1987 yılında yaş haddinden emekliye ayrılmıştı. Bilim ve Ütopya ve Bilim ve Gelecek dergilerinde çok sayıda makalesini yayınlamıştık. “50 Soruda Büyük Patlama” kitabımızı da 90 yaşındayken kaleme almıştı. Metin Hotinli bizim için bir bilim ölçeğiydi. Bilimsel düşünce konusunda bir milim bile sektiği görülmemiştir. Aydınlanmacı, cumhuriyetçi bir aydınımızdı. Su katılmamış bir materyalistti. Gerek Türkiye bilim topluluğu gerekse bizler çok borçluyuz ona. Gelecek sayılarımızda Hotinli’yi tanıtan, katkılarını anımsatan geniş bir yayın yapacağız.

İşte böyle, evreni ve tarihi kazan ve bize ufuklar açan büyük biliminsanlarının kayıp haberleriyle geçti Mart ayı.

***

Büyük beğeni toplayan yeni web sitemiz yoluna devam ediyor. Bilim haberleriyle sürekli güncellenen ve özgün bölümleri de olan Bilim ve Gelecek web sitesi önümüzdeki aylarda daha da gelişecek ve içeriği zenginleşecek. Siteye e-abonelik kampanyamız da sürüyor. E-abone olanlar yeni sayımızın tüm içeriğinin yanı sıra 170 sayılık Bilim ve Gelecek külliyatına da kavuşmuş oluyorlar. Tüm okurlarımızı e-abone olmaya ve yakınlarını e-abone yapmaya tekrar çağırıyoruz.

İstanbul Dersleri devam ediyor. Alâeddin Şenel’in verdiği “Siyasal Düşünceler Tarihinde Dönüm Noktaları” başlıklı ders büyük ilgi çekti; yoğun talep dolayısıyla bu dersi tekrarlayacağız. Mayıs ayında aynı formatta ikinci bir derse başlıyoruz: Sadık Usta’nın vereceği “Ütopya Kavramı ve Ütopyalar Tarihi” başlıklı ders 8-29 Mayıs arasında Salı akşamları yapılacak. Bu iki kurs için de kayıt almaya başlıyoruz. Ayrıntılı bilgiyi dergimizdeki ilanda bulabilirsiniz.

Hasan Aydın’ın uzun süredir beklenen “Felsefi Antropolojinin Işığında Hz Muhammed ve Kuran” adlı kitabının ikinci baskısı Nisan başında çıkıyor. Gerek Aydın’ın gerekse değerli biliminsanımız Prof. Dr. Mehmet Dağ’ın yeni katkılarıyla genişletilmiş bu yeni baskıyı tüm okurlarımıza öneriyoruz.

Bilim ve Gelecek, kitapları ve dergileriyle 14-22 Nisan arasında gerçekleşecek İzmir Kitap Fuarı’nda yerini alacak. İzmirli okurlarımızı ve dostlarımızı standımıza bekliyoruz.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikDarwin’in İnsanın Türeyişi adlı eseri: Evrim kuramının insana uygulanışı 
Sonraki İçerikKütleçekim dalgaları deprem erken uyarısı için yeni umut mu?