Ana Sayfa Bilim Gündemi Bilim ve Gelecek İstanbul Dersleri ‘Evrim Kuramı’ ile devam ediyor

Bilim ve Gelecek İstanbul Dersleri ‘Evrim Kuramı’ ile devam ediyor

5928

Bilim ve Gelecek’in İstanbul Dersleri, Evrim Kuramı konusuyla devam ediyor. 24 Mayıs – 12 Haziran arasında 4 hafta 8 ders olarak gerçekleşecek kursta her derste bir başka biliminsanı eğitmenlik yapacak. Dersler Bilim ve Gelecek‘in Kadıköy-Moda’daki bürosunda gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Sedat Ölçer, Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy, Prof. Dr. Mehmet Sakınç ve Alâeddin Şenel, Evrim Kuramını bütün boyutlarıyla anlatacaklar.

Kayıtların başladığı atölyenin detaylı programı şöyle;

24 Mayıs Perşembe (19.00 – 21.00)
Prof. Dr. Sedat Ölçer
Charles Darwin ve Evrim Kuramı: Evrim Kuramına nasıl gelindi? Darwin ve katkıları. Darwin’in Türlerin Kökeni ve İnsanın Türeyişi eserleri. Evrim Kuramının bilimsel gelişme açısından önemi. Evrim Kuramı kimleri, neden rahatsız ediyor?

1 Haziran Cuma (19.00 – 21.00)
Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy
Evrimin mekanizmaları ve moleküler evrim: Genetik çeşitliliğe dayalı biyolojik özellik çeşitliliğini biçimlendiren doğal seçilim ve genetik sürüklenmeyle evrimleşme süreçleri, ağırlıklı olarak moleküler düzeydeki örneklerle.

8 Haziran Cuma (19.00 – 21.00)
Prof. Dr. Mehmet Sakınç
Jeolojik ve biyolojik evrim ilişkisi: Dünya gezegeni nasıl oluştu? Yer ve sistemleri. Yaşam nasıl başladı ve gelişti? Kıta hareketleri ve levha tektoniği. Jeolojide zaman. Fosil ve fosilleşme. Jeolojik ve biyolojik evrim iç içe.

12 Haziran Salı (19.00 – 21.00)
Alâeddin Şenel
Kültürel evrimin biyolojik evrimsel kökenleri: Hominid’in biyolojik evriminin ilk maddesel ve simgesel araçlarını yaratmasıyla dar anlamda insana (Homo sapiens) geçen canlının cinsel yolla üreme, karşıt başparmaklılık, önden gözlülük, iki ayaklılık, biyolojik evrimsel kazanımlarının temelleri üzerinde yükselecek toplumsal, kültürel öğeleri ile bağlantıları.

Katılım sınırlı olduğundan derslere kayıt olmak gerekiyor.

Kayıt olmak ve bilgi almak için:
Tel: 0216 349 71 72
E-posta: bilgi@bilimvegelecek.com.tr
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, 9/1 Kadıköy/İstanbul

Önceki İçerikNASA, gelecekteki uzay yolculuklarında kullanılmak üzere yeni uzay fizyon reaktörünü test etti
Sonraki İçerikCinsiyet uçurumunu besleyen yetenek değil, tutum