Ana Sayfa Arkeoloji Ayak izleri, Buz Çağı’nda insanların dev tembel hayvanları avladığını kanıtladı!

Ayak izleri, Buz Çağı’nda insanların dev tembel hayvanları avladığını kanıtladı!

2059
Avcı mı yoksa av mı? Burada da görüldüğü üzere, Megatherium gibi dev yer tembel-hayvanları, keskin pençeleri ve kalın kaslarıyla tarih öncesi insanlar için avlanması muhtemelen zor, ve fil kadar büyük olan otçul canlılardı. Yine de bu görünüşleri, caydırıcı bir etken olmadı. © Jaime Chirinos/Science Source

25 Nisan’da araştırmacıların Science Advances’da açıkladığına göre, binlerce yıl önce yaşayan insanların, şimdilerde New Mexico olarak adlandırılan yerde dev tembel hayvanların izlerini sürüdüklerini kanıtlayan ve bu dev yaratıkları avladıklarını gösteren ayak izleri bıraktılar.

Yaklaşık 10 bin yıl önce son buzul çağının sonlarına doğru yok olan dev yer tembel hayvanları, bir filden daha ağır olabilmekteydi New Mexico’daki Ulusal Park’ta biyolog olan David Bustos, dev yer tembel hayvanları için; “Ölümcül pençeleri ve kaslarıyla, zorlu avlar olmuş olabilirler” diyor.

Solda, kavisli bir dev tembel-hayvan ayak izi içinde, parmak uçları üzerinde duran bir insan ayak izi gösterilmekte. Sağda ise, araştırmacılar takip sahnesini yeniden canlandırmak için, hayvanın kendisini savunmak maksadıyla iki ayağı üzerine yükseldiği “mücadele çemberleri”ni işaretleyerek, tembel hayvan ve insan izlerini haritalandırdılar. © Matthew Bennett/Bournemo UTH University, D. Bustos et al. /Science Advances 2018

Nisan 2017’de White Sands’de, araştırmacılar tesadüfen yüzden fazla ayak izi buldu. Bu “hayalet izler”, belirli (topraktaki çok az veya çok fazla su) nem koşullarında saklı kalabilmişti ve izlerin ana hatları görülmemekteydi.

Bu gizlenmiş izler üzerinde yapılan testler, tembel hayvan ve insan izlerinin aynı zamanda bırakıldığını gösterdi. İzler üzerinde yapılan diğer bir analiz ise, bu iki türün karşılıklı etkileşim içerisinde olduklarını öne sürmekteydi.

İngiltere, Poole’daki Bournemouth Üniversitesi’nden Sally Reynolds; “İki farklı tür arasındaki bir ilişkinin, geçmişteki yansımasına bakıyoruz” diyor ve, “bu, aksiyona ve drama dair bir an” diye ekliyor.

Reynolds, Bustos ve meslektaşları kovalamacayı yeniden bir araya getirmiş oldu: İnsanlar, açık arazide çevreledikleri, bir veya birden fazla sayıdaki tembel hayvanları takip etmişlerdi! Yedi noktada da, saldırıyı püskürtebilmek için, insanlara doğru arka ayakları üzerine doğrulmuş bir tembel hayvan olduğuna dair ipuçları buldular. Fakat temble hayvanın tüm çabalamasına rağmen, insanlar sıcak takibi sürdürdüler.

Reynold, “Bu karşılaşma, şans veya tesadüf eseri değildi; soğukkanlı bir hesaptı” diyor ve, “insanların niyeti onları öldürmekti” ekliyor. Ancak, ayak izleri sonlanmasından dolayı bu tehlikeli kaçma-kovalama oyunununda kimin galip geldiği belirsizliğini korumakta.

Av Esnasında

Solda, kavisli bir dev tembel-hayvan ayak izi içinde, parmak uçları üzerinde duran bir insan ayak izi gösterilmekte. Sağda ise, araştırmacılar takip sahnesini yeniden canlandırmak için, hayvanın kendisini savunmak maksadıyla iki ayağı üzerine yükseldiği “mücadele çemberleri”ni işaretleyerek, tembel hayvan ve insan izlerini haritalandırdılar.

KaynakScıence News
Önceki İçerikEn iyi hançerin sırrı, insan uyluk kemiğinde saklı!
Sonraki İçerikAvrupalıların ataları
Etnolog Dr. - KHK'yla ihraç edilen barış akademisyeni