Ana Sayfa 172. Sayı Daha önce birinin gözlerine bu kadar yakından baktın mı?

Daha önce birinin gözlerine bu kadar yakından baktın mı?

398

İnsanların makro göz çekimleri ve gözlerinin arkasındaki ilginç hikayelerinin yer aldığı sanat projesi Gate of Soul (Ruhun Kapısı) 1-14 Haziran tarihleri arasında Büyük Kulüp’te sergilenecek.

Gate of Soul, özel olarak geliştirilmiş bir ışık ve çekim sistemiyle, bireylerin iris fotoğraflarının çekildiği bir sosyal sanat projesi. Parmak izi gibi, yaşayan her canlının kendine özel bir göz yapısının ve o gözlerin tanık olduğu benzersiz hikayelerin olduğunu, “Her göz sahibi gibi eşsizdir” manifestosuyla destekleyen Gate of Soul, ilk sergisini 1-14 Haziran tarihleri arasında açıyor. Sergide Burcu Esmersoy, Nasuh Mahruki, Gülhan Şen, Özlem Kotan, Ogeday Girişken gibi farklı alanlarda başarı yakalamış ünlülerle birlikte, değişik yaş, millet ve kültürlerden eşsiz hikâyelere sahip olan isimlerin makro göz çekimleri ve hikayeleri yer alıyor.

Nazmi Kılıçer, Burcu Kılıçer ve Özgür Uysal’ın 1 yıl önce başladığı projede şu ana kadar 50’den fazla göz ve o gözlerin sahiplerinin hikâyeleri bulunuyor. Sergide bu çekimlerin sadece bir bölümü yer alacak. Sergi alanında kurulacak sistemle, sergiyi ziyaret eden kişilere de yerinde göz çekimi yapılabilecek. Kişiler göz çekimlerini isterlerse dijital ortamda, isterlerse de baskı olarak satın alabilecekler. Sergi boyunca elde edilecek gelirler, “Herkes geleceği görebilsin” sloganıyla görme engelliler ve yardıma muhtaç çocukların eğitimi için çalışan sivil toplum kuruluşları ve sosyal yardım topluluklarına bağışlanacak.

Sergiye herkes davetlidir!

İletişim ve detaylı bilgi için

Özgür Uysal – 0535 413 73 83 – ozgur@ozguruysal.net

Burcu Kılıçer – 0536 359 94 80 – burcukilicerart@gmail.com

Önceki İçerikPlatform kapitalizminden platform kooperatiflerine
Sonraki İçerikNeoliberal dönüşümün bağışıklama hizmetlerine etkileri ve sonuçları