Ana Sayfa Arkeoloji Danimarka’da yeryüzüne çıkarılan kemikler, “barbarca” yapılmış bir savaşın hikayesini anlatıyor

Danimarka’da yeryüzüne çıkarılan kemikler, “barbarca” yapılmış bir savaşın hikayesini anlatıyor

910
Femur, tibia ve fibula kemikleri ile iki küçük taş. © PNAS

Araştırmacılar, 2000 yıl önce vahşi bir savaşta ağır yaralanan çocuklara ve erkeklere ait binlerce kemiğin, Danimarka’da bir bataklıktan çıkarıldığını duyurdu. Araştırmacılar yazılı kayıtlar ve bir savaş alanı kanıtı olmaksızın, Romalılar tarafından genellikle şiddete eğilimleri yüzünden “barbar” olarak tanımlanan Alman halkının hikayesini, bir araya getirmeye çalışıyor.

Danimarka’nın Jutland yarımadasında Alken Enge’deki arkeolojik kazılar sırasında 82 kişinin kalıntıları arasında bulunan çubuklara tutturulmuş bir şekilde bulunan dört kemik, toplu törensel bir temizlemeye işaret ediyor. Ulusal Bilimler Akademisi’nin raporunda, 2009’dan beri çalışılan bu kazı alanında, MS 1. yüzyılda yenilmiş bir orduya ait büyük bir savaşçı birliğinin ilk kez keşfedildiği düşünülmekte.

İyi korunmuş

Aarhus Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Mette Løvschal, kemiklerin son derece iyi korunmuş olduğunu ve normalde pek rastlanmayan hayvan ve keskin silah izlerinin de görülebildiğini söyledi.

2300’den fazla insan kemiği, 185 dönümlük (75 hektar) sulak alan üzerindeki göl kalıntılarının arasında bulundu. Radyokarbon testleri kalıntıları, M.Ö. 2-M.S. 54 yılları arasında tarihlendirdi. Bu dönemde, Romalı askerler kuzeye doğru bir yayılma içindeydi ve MS 7 civarında, Romalılar, on binlerce savaşçının Alman halkı tarafından öldürüldüğü büyük bir kayıp yaşadı.

Çubuk üzerinde dört adet pelvis kemiği. © PNAS

Løvschal, “Takip eden onlarca yıl içinde yaptıkları, bu büyük yenilgi yüzünden barbarları cezalandırmak için Alman topraklarına akınlar düzenlemek.” dedi. “Burada gördüğümüz şey, bu cezalandırma saldırılarından birinin kalıntıları olabilir.”

Genç ve yaşlı erkekler

Løvschal, kemiklerin 13-14 yaşındaki gençlerle 40-60 arasındaki daha yaşlı grubun bir karışımı olduğunu söyledi. Bataklığın, savaş yaralanmalarından ölen 380 erkeğin kalıntılarını içerdiği tahmin ediliyor. Çoğunda daha önceki savaşlardan kalan iyileşmiş yaralar görülmüyor, yani çok az savaş tecrübeleri olduğu tahmin ediliyor.

Kemiklerdeki yaralar genelde sağ tarafta yer alıyor, bu da büyük ihtimalle sol kollarında kalkan tuttuklarını düşündürüyor. Uzmanlar bedenlerin altı aydan fazla süre savaş alanında kaldığını düşünüyor çünkü kemiklerde köpek ya da kurtlar tarafından ısırılma izleri var. Bataklığa gömülmelerinden önce bütün kişisel eşyaları alınmış.

Cevapsız sorular

Hala birçok soru var. Kim savaşta yer aldı? Kabileye karşı kabile mi? Ya da Roma savaşçılarına karşı Alman savaşçıları mı? Ve pelvis kemiklerinin bir sopaya tutturulmasının anlamı nedir?

Løvschal, “Bir çubuk üzerindeki bu dört pelvis kemiği, cinsel aşağılama çağrışımı yapıyor.” dedi. “Bunun da agresif alt katmanları var gibi görünüyor. Bu yüzden kimin yaptığını söylemek zor.”

Arkeologlar, savaştan sonra bölgede başka bir değişiklik yaşandığını da gözlemledi.  Løvschal, bir zamanlar ekin, orman ve otlak alanlarının bulunduğu kırsal kesimin, bir sonraki 800 yıl boyunca sık ormanlık alana dönüştüğünü söyledi. Bu da bu olayın yaşayan insanlar üzerinde büyük bir etki bıraktığını gösteriyor. Savaş, toplumda büyük çaplı bir travma yaratmış olabilir

KaynakPHYS.ORG
Önceki İçerikİlk uygarlıklar birbirlerinden haberdar mıydı?
Sonraki İçerikAtasözlerimizde akrabalara nasıl bakılıyor?
Boğaziçi Ünv. Makine Mühendisliği Böl. Yüksek Lisans Mezunu. Notre Dame Üniversitesi’nde plazma sistemleri üzerine doktora yapıyor.