Ana sayfa Bilim Gündemi Iron Man’den daha havalı olmak ister miydiniz? Yeni bir 3-D yazıcı bu...

Iron Man’den daha havalı olmak ister miydiniz? Yeni bir 3-D yazıcı bu dileğiniz için burada!

749
Iron Man filminden bir sahne. © Marvel Studios.

Bilim kurgu ve fantastik olarak ele alabileceğimiz filmlerin, çizgi romanların ve çizgi dizilerin büyük bir kısmı, fütüristik gelecek konseptinin teknoloji ile birleşmesinden dolayı herbirimizin hayal dünyasında büyük bir yer etmiştir. Batman gibi parmağından elektroşok vermeyi ya da Iron Man gibi son teknoloji bir kıyafete sahip olmayı? Aslında, bu teknolojilere artık biraz yakın sayılırız. Minnesota Üniversitesi’nden Michael McAlpine ve ekibi yeni geliştirdikleri bir üç boyutlu yazıcı ile, kişinin direk cildi üzerine iletken malzemeleri eşsiz bir şekilde çizerek geçici dövme benzeri elektronik aygıtlar üretebilmesini sağladı.

Yeni üç boyutlu yazıcılar ile kablosuz ışık yayan cihazlar (fotoğrafta) ve sağlık takibi için sensörlerin üretimi düşünülüyor. Üretilen cihazları bir nevi ileri teknolojiye sahip geçici dövmeler olarak adlandırabiliriz. © McAlpine ve ark., Minesotta Üniversitesi.

Hareketsiz, sert nesnelerin üzerine malzemeyi katman katman işleyen diğer üç boyutlu yazıcıların aksine, bu yeni nesil yazıcılar hareket eden nesnelerin üzerine maddeyi eşit bir şekilde yayabilmek için bilgisayar ile görüntüleme yapıyor. Ekip, bu harekete duyarlı yazıcıyı ilk kez LED’leri giyilebilir hale getirebilmek için kullandı. Yazıcı, kullanıcının eli üzerinde olan LED ışığa tutturuldu. Sonrasında elektriği iletmesini sağlayan gümüş pullar ile katkılanmış mürekkep yardımıyla LED ışığın etrafında daireler çizdirilerek istenilen desen tamamlandı.

Mürekkebin kuruması için on beş dakika beklenildikten sonra kullanıcı devreyi üzerine kablosuz bir güç vericisi tutarak çalıştırabilir. McAlpine, geleceğin deri üstü elektronik aletlerinin belki de üç boyutlu yazıcılar yazılmış piller ile çalışabileceğini belirtti. Araştırmacılar ayrıca stres düzeylerinin ölçülebilmesi için ter miktarını kaydedebilen bir nem sensörü de yazdırmayı başardı.

Bu yeni yazıcı ile üretilen giyilebilir cihazlar en az iki saat boyunca vücutta kalabiliyor. Ama kullanıcı cihazı çıkarmak isterse, yazdırılmış bölgeleri bir cımbız yardımı ile sökmesi veya su ile yıkaması yeterli olacak. Her ne kadar giyilebilir teknolojileri bir süper kahraman gibi ileri seviyelerde kullanamıyor olsak da, yakın gelecekte en azından Müfettiş Gadget’ın telefonla konuştuğu gibi bir düzeye gelmemiz işten bile değil…