Ana Sayfa Bilim Gündemi Evcilleştirme tavşanların beyinlerini nasıl etkiledi?

Evcilleştirme tavşanların beyinlerini nasıl etkiledi?

1468
Yabani tavşanları (solda) evcilleştirilmek, zaman içerisinde beyinleri de dahil olmak üzere dış görünüşlerinde de değişikliklere neden oldu. Sağdaki fotoğrafta evcil bir tavşan görülmektedir.

Yenı bir çalışma, yabani tavşanlara kıyasla evcilleştirilmiş tavşanların vücut büyüklüğüne göre daha küçük beyinlere sahip olduğunu gösterdi. Ve bu, insanlar tarafından evcilleştirmenin tavşan beyinlerine işlediği tek şey değil.

Tavşan beyninin bir gösterimi. Resimde, daha büyük amigdala (sarı) ve daha küçük medial prefrontal kortekse (mavi) sahip yabani bir tavşan beyni gösterilmektedir.

İki “korku merkezi”, vahşi ve evcil tavşanlar arasındaki en çok değişmiş beyin bölgeleridir. Uluslarası araştırmacılardan oluşan bir grubun 25 Haziran’da the Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımladığı çalışmaya göre, evcil tavşanlar yabani tavşanlara kıyasla daha küçük amigdalaya (dövüş veya uçuş cevabında önemli bir rol oynayan duygu işleme merkezleri) ve daha büyük medial prefrontal kortekslere (sosyal davranışlarda rol oynadığı düşünülen) sahip.

Tavşan beyninin bir gösterimi. Resimdeki beyinde daha küçük amigdala (sarı) ve daha büyük medial prefrontal kortekse (mavi) sahip evcil bir tavşan beyni gösterilmektedir.

Yani, beyindeki evcilleştirmeden kaynaklanan değişimler tıpkı köpeklerde olduğu gibi tavşanları da daha az korku duymaya sevkmetmiş gibi görünüyor.

KaynakScıence News
Önceki İçerikBeyin dalgalarıyla müzik nasıl bestelenir?
Sonraki İçerikNeandarteller, ölülerini gömüyordu