Ana sayfa Bilim Gündemi Dünya üzerindeki nehirler, tahminlerimizden daha fazla alan kaplıyor!

Dünya üzerindeki nehirler, tahminlerimizden daha fazla alan kaplıyor!

720
Dünyadaki nehirlerin ve akarsuların güncellenmiş bir haritası. Koyu maviden (30 metre) sarıya (binlerce metre) olan renkler, nehirlerin genişliklerini göstermektedir. © G. Allen ve T. Pavelsky, Science Dergisi, 2018.

Dünya üzerindeki tüm nehirler ve akarsular birlikte ele alındığında, ABD’de bulunan Teksas eyaletinden çok daha büyük bir alanı kaplamaktadır.

Araştırmacıların, 28 Haziran’da Science dergisinde yayınladıkları rapora göre, küresel uydu görüntülerini kullanarak ortaya attıkları yeni bir tahmin, bu su yollarının yaklaşık 773,000 kilometre karelik arazi üzerinde ya da Dünya’nın sınırsız arazi yüzeyinin yarısından yalnızca biraz fazlasında dolandığını göstermekte.

Böylesi veriler Dünya’nın iklimini ve ikliminin değişiminin ne yönde olabileceğini anlamak için oldukça önemlidir.  Daha fazla nehir yüzey alanı demek su ve hava arasında daha fazla etkileşim olduğu anlamına gelir. Bu denenle, nehirlerin muhtemelen atmosfer ile tahmin edilen oranlardan daha fazla karbondioksit alışverişi yapıyor olabileceği söz konusu gibi görünüyor.