Ana Sayfa Bilim Gündemi İşte Adnan Oktar tarikatının asıl iddianamesi!

İşte Adnan Oktar tarikatının asıl iddianamesi!

4636

Adnan Hoca tarikatının ipliği pazara çıktı. Başta Adnan Oktar olmak üzere grubun önde gelen yüzlerce üyesi gözaltına alında ve tutuklandı. Televizyon programlarında ve sosyal medyada bugün herkes bu grubun geçmişteki faaliyetleri hakkında konuşuyor, yazıp çiziyor. Casusluğu, İsrail ve ABD bağlantıları, masonluğu, karanlık mali ilişkileri, kadınları kullanıp mürit devşirmesi, küçük yaşta kızlara tacizleri, şantajcılığı, silah depoları, kedicikleri, vs, vs…

Gerici iktidarların koçbaşı

Fakat bir nokta göz ardı ediliyor. Bu tarikat esas olarak bilim ve özellikle evrim kuramı düşmanlığıyla palazlandı. Bilimsel bir kurammış gibi lanse ettiği safsatalardan oluşan “Yaratılış Kuramı” ile bilime meraklı gençleri kandırmaya ve üniversitelere sızmaya çalıştı. Bu yolda 12 Eylül iktidarından ve ANAP-Özal hükümetlerinden başlayıp AKP-Erdoğan hükümetlerine dek aynı bilim dışı ideolojiyi savunan gerici iktidarlar tarafından desteklendi.

Eğitimden başlayarak tüm toplumu dincileştirmeyi hedefleyen, yaratılış dogmasını ders kitaplarına sokmaya çalışan bu iktidarlar için Adnan Hoca grubu bir koçbaşı işlevi gördü. ABD’li köktendinci, Evangelist kuruluşlar tarafından üretilen metinlerin Türkiye’ye ve İslam’a uyarlanıp Harun Yahya (Adnan Oktar’ın takma ismi) imzasıyla yayımlanmasıyla oluşan kitaplar, bizzat devlet eliyle yaygınlaştırıldı. Bu grubun çakma fosil sergileri, kamu kurumlarında, hatta üniversitelerde -sanki bilimsel etkinlikmiş gibi- sergilendi.

Nereden geliyor bu değirmenin suyu?

Kocaman bir tuğla bloğu görünümündeki, lüks kâğıtlara basılı, Harun Yahya imzalı “Yaratılış Atlasları” Taksim, Kadıköy ve Kızılay meydanlarına tırlarla getirilip bedava dağıtıldı; dünyanın her yerindeki bilim kurumlarına postalandı. Bilim ve Gelecek dergisine de -bir tanesi Hikmet Kıvılcımlı’ya olmak üzere (!)- dört adet gönderilmişti. Bu kitap 2007’de TBMM’de AKP milletvekilleri tarafından dağıtılmıştı.

Harun Yahya imzalı Yaratılış Atlası.

O dönem bu kitabı matbaacılara göstermiş, sadece bir tanesinin çıplak maliyetinin en az 500 TL olduğunu öğrenmiş ve “nereden geliyor bu değirmenin suyu?” diye sormuştuk.

Kısacası, bizzat devlet ve gerici iktidarlar tarafından desteklenen bilim ve evrim düşmanı faaliyetleri vurgulanmadan, bu tarikatın nasıl palazlandığı, çeşitli kurumlara nasıl sızdığı ve gençleri nasıl kandırdığı anlaşılamaz. Bir “Adnan Oktar İddianamesi” yazılacaksa bu noktadan başlanmalıdır.

İddianameyi Bilim ve Gelecek 15 yıldır yazıyor

Aslında bu iddianame Bilim ve Gelecek dergisinin ve Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın yayımlarıyla, Türkiye’nin önde gelen biliminsanlarının kaleminden, bütün ayrıntılarıyla yazılmıştır.

Bilim ve Gelecek’in Adnan Oktar grubunun evrim kuramına yönelik saldırılarına bilimin yanıtlarını içeren 5 adet kapak dosyası var:

– “Bilimin Safsataya Yanıtı: Harun Yahya Dosyası. Yaratılış Atlası ve Fosil Sergilerindeki İddiaları Tek Tek Yanıtlıyoruz”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 38, Nisan 2007.

– “Harun Yahya Dosyası-2: ABD Klonu Yaratılışçılık”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 39, Mayıs 2007.

– “Safsataya ve Dogmaya Karşı Bilimin Yanıtı: Yaratılışçılık ile Hesaplaşma”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 54, Ağustos 2008.

– “Yaratılışçı Safsatalara Yanıt: Evrim Yürüyor”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 67, Eylül 2009.

– “Harun Yahya’nın Çakma Fosilleri”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 100, Haziran 2012.

‘Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği’

En önemlisi, Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” adlı hacimli kitaptır. Bu kitapta Türkiye’nin en önemli bilimcileri Yaratılış Atlasları’ndaki ve fosil sergilerindeki iddiaları tek tek yanıtlamaktadır. Söz konusu kitap dört başı mamur bir “Adnan Oktar İddianamesi”dir.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” başlıklı kitap.

Bu direkt dosyalar dışında, Bilim ve Gelecek’in en az 30 sayısında evrim kuramına yönelik bu tür bilim dışı iddialara ve safsatalara verilen yanıtları içeren kapak dosyaları yapıldı. Derginin 15 yıllık yayım hayatı boyunca bu konuda yüzlerce makale çıktı.

Makalelerden örnekler

Bu makalelerde Adnan Oktar grubunun safsatalarına ve şarlatanlıklarına bilimsel yanıtların yanı sıra, bu tarikatın ABD’deki köktendinci Hıristiyan kurumlarla ilişkisi de gözler önüne seriliyor ve karanlık mali ilişkileri sorgulanıyor.

Bazı makaleleri okurlara tekrardan anımsatalım:
– Prof. Dr. Aykut Kence, “Yaratılışçlılar nereden nereye… ABD’de olmadı Türkiye’de yapalım”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 39, Mayıs 2007, s.9-14.

– Ender Helvacıoğlu, “Bilimsel Yaratılışçılık, Akıllı Tasarımcılık, Harun Yahyacılık… Dinde Son Nokta! Bilimde Nokta Bile Değil”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 38, Nisan 2007, s.4-7.

– Prof. Dr. Rennan Pekünlü, “ABD’de Bir Evrim Davası ve Burjuva Demokrasisi”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 6, Ağustos 2004, s.14-17.

– Alâeddin Şenel, “Evrim Aldatmacası’ndan Yaratılış Atlası’na Mantıksızlıklar Silsilesi”, Bilim ve Gelecek, Sayı 38, Nisan 2007 s.8-15.

– Prof. Dr. Steve Jones, “Yaratılışçılık Neden Yanlış, Evrim Neden Doğru?”, “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” içinde, Bilim ve Gelecek Kitaplığı, Haziran 2008, s.382.

– T. Backeljau, K. Jordaens, A. M. De Frias Martins; “Harun Yahya’nın Çakma Fosilleri”, Bilim ve Gelecek, Sayı: 100, Haziran 2012. s.12.

Adnan Hoca’cıların tehditleri ve karalama kampanyaları

Bu biliminsanları ve yayın sorumluları Adnan Hoca’cıların tehditlerine maruz kaldılar. Haklarında onlarca dava açıldı. Mahkemeden mahkemeye koşturmak zorunda kaldılar. Tarikat yayınlarında adları verilip resimleri konarak “PKK’cılıkla”, “teröristlikle”, “Maoculukla” suçlandılar. Sosyal medyada haklarında bir sürü yalan atıldı, karalama yapıldı. Bütün davalardan aklanarak çıktılar, ama Adnan Hoca’cıların yalanları devam etti.

Prof. Dr.Yaman Örs

Bu tür saldırılara maruz kalan ve bugün artık aramızda olmayan biliminsanlarını özellikle anmak istiyoruz: Prof. Dr. Aykut Kence, Prof. Dr. Yaman Örs, Prof. Dr. Cemal Yıldırım, Prof. Dr. Tuncay Altuğ, Dr. Kenan Ateş, Dr. Serhat Özyar… Bu insanlar Türkiye biliminin yüz aklarıdır.

Prof. Dr.Aykut Kence

Bataklığı kurutmak

Fethullah Cemaati, Adnan Hoca tarikatı ve benzeri oluşumların panzehiri bilimsel düşüncenin ve yöntemin yaşamın her alanında toplumsallaştırılmasıdır; toplumsal refleks haline getirilmesi için çaba sarf edilmesidir. Kul ve biat ideolojisinin reddedilmesi, “özgür yurttaş”ın yaratılması, “fikri hür, vicdanı hür” nesillerin yetiştirilmesidir. Bunun adı da laiklik ve aydınlanmadır.

Bu yapılmazsa fazla ileri giden sivrisinekler yakalanabilir belki, ama bataklık sivrisinek üretmeye devam eder.

 

Önceki İçerikEn devrimci 10 bilimsel teori
Sonraki İçerikYıldız patladı, evrendeki tozun nasıl oluştuğu aydınlandı…