Ana Sayfa Antropoloji Dünyanın bilinen en büyük dinozor ayağının kimliğini tespit edildi

Dünyanın bilinen en büyük dinozor ayağının kimliğini tespit edildi

2140
0
Şu ana dek bulunmuş en büyük dinozor ayağı fosili, geç Jurassic Devri’nde yaşamış olan, uzun boyunlu bir brachiosaur’a (resimde) ait. © Davide Bonadonna, Milan, İtalya.
PeerJ dergisinde 22 Temmuz’da uluslararası bir ekip tarafından yayımlanan çalışmaya göre, yaklaşık 20 yıl önce kuzeydoğu Wyoming’de ortaya çıkartılan çamurtaşında keşfedilen, neredeyse bir metre genişliğindeki fosilleşmiş dinozor ayağı, şu ana dek keşfedilenlerin arasında en büyük olanı!

Dinozorun iskeletinin geri kalanı henüz tanımlanmamış olsa da, ayak kemiklerinin büyüklüğü ve şekli, bulunan ayağın bir zamanlar tüm görkemi ile etrafta dolaşan bir brachiosaur’a ait olduğunu gösteriyor. Bu uzun boyunlu otoburlar, Jurassic Dönemi’nin sonlarına doğru yani, yaklaşık 150 milyon yıl önce yeryüzünde yaşadı.

Lawrence Üniversitesi Biyoçeşitlilik Enstitüsü ve Doğa Tarihi Müzesi’nde paleontolog olarak çalışan, makalenin yazarlarından David Burnham: “Bu dinozorlar gerçekten çok büyüktü” diyor. Yeni dinozorun -takma adıyla Koca Ayak (Bigfoot)- yaklaşık 30 metre uzunluğunda, yani kabaca bir mavi balina ile aynı uzunlukta olabileceği tahmin ediliyor.

Brachiosaurlar, geç Jurassic döneminde, Kuzey Amerika’da şimdilerde adı Colorado, Utah ve güney Wyoming’in parçalarının bir kısmını olan bölgelerde yaşamaktaydı. Kuzeydoğu Wyoming’de yapılan Koca Ayak kazıları, brachiosaurların önceki varsayımların aksine, daha ötelerde de yaşamış olduğunu gösteriyor.