Ana Sayfa Bilim Gündemi Sierra Leone’deki yarasalarda yeni bir Ebola türü bulundu

Sierra Leone’deki yarasalarda yeni bir Ebola türü bulundu

1140
Sierra Leone'da yaşayan iki yarasa türü olan Angola serbest kuyruklu yarasa ve Küçük serbest kuyruklu yarasa (resimde) türlerinde yeni bir tür Ebola virürüsü keşfedildi. © Natalie Weber/ Inaturalist.org.

Sierra Leone hükümetinin 26 Temmuz’da duyurduğuna göre, yarasalarda yeni bir Ebola virüsü türü keşfedildi. Araştırmacılar, Bamboli’nin kuzey bölgesindeki yarasaları örnekledikleri sırada yeni virüsü keşfettiler. Neyseki keşif, patojenler tüm Dünya nüfusuna yayılmadan gerçekleşmiş oldu. Bu yeni Ebola virüsü, keşfedilen altıncı Ebola virüsü oldu.

Virüs avcılığı PREDICT projesinde yer alan Davis Üniversitesi’nden patolog Tracey Goldstein, virüsün RNA analizinin “virüsün diğer Ebola virüsleriyle kesinlikle akraba olduğunu” ortaya koyduğunu söylüyor ve ekliyor: “Ama bu virüs oldukça farklı.”

Goldstein ve meslektaşları, Bombali virüsünün insan hücrelerini enfekte edebildiğini doğruladı, ancak insanlarda herhangi bir hastalığa neden olup olmayacağı konusunda henüz emin değiller. İnsan hücrelerine girebilme mekanizmaları var, ama bu insanların hastalanmasına neden olabileceği anlamına gelmiyor.

Reston virüsü gibi bazı Ebola türleri, insan dışındaki primatlarda hastalığa neden olabiliyor, ancak insanları etkilemiyor. Ancak geçmişte, Zaire virüsü gibi olan diğer Ebola türleri, yaygın salgınların sorumlularından olmuştu. Son salgında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 33 kişi ve öncesinde başka bir tür Ebola virüsü salgını nedeniyle de Batı Afrika’da 11.000’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Goldstein: “Bombali virüsünün spektrumda nerede olduğunu gerçekten bilmiyoruz” diyor. PREDICT ve çalışan diğer biliminsanları virüsü incelemeye devam ediyor ve Bombali bölgesindeki insanları yarasalardan uzak durmaları için eğitim veriyor. Bu noktada Goldstein, “İnsanların çok çok dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum” diye belirtiyor.

KaynakScıence News
Önceki İçerikBacon’ın dediğini yap, yaptığını yapma!
Sonraki İçerikEvrim en verimli kanadı nasıl inşa etti?