Ana Sayfa Bilim Gündemi Stres, zihnin kötü haberlere daha fazla odaklanmasına neden oluyor

Stres, zihnin kötü haberlere daha fazla odaklanmasına neden oluyor

1746

Bilişsel bilimler, insanların kendileri hakkındaki inançları oluştururken, olumsuz bilgilere kıyasla, olumlu bilgilere daha fazla ağırlık verdiklerini göstermektedir. Ancak yeni bulgular, bu eğilimin insanlar tehdit altındayken ortadan kaybolduğunu oraya koyuyor.

University College London’dan Neil Garrett, Tali Sharot ve çalışma arkadaşları, 40 gönüllüden oluşan deneklerden araba kazası gibi olayı ve her birini kisisel olarak deneyimleme olasılıklarını tahmin etmelerini istedi. Ardından araştırmacılar her bir olay için “iyi” veya “kötü” olayları katılımcıların tahminlerinden ne kadar düşük veya yüksek olduğunu ele aldı. Gönüllülerden olumsuz olayları tekrar değerlendirmeleri istendiğinde her ne kadar kötü haber uzerine bir düşüncesi olmasa da bu durm insanları iyi haber tahminlerinden uzaklaştırıyordu.

Bununla birlikte bu dağılım, deneyin sonunda halka açık bir konuşma yapmaları gerektiği söylenen katılımcıların oluşturduğu küçük kümeyi tutturamamıştır. Bu yüksek stres grubundaki katılımcılar güncellenmiş risk değerlendirmelerinde ise iyi ve kötü haberlere eşit bir şekilde yaklaştılar.

KaynakNature
Önceki İçerikEvren kaç yaşında?
Sonraki İçerikOsmanlı’da ‘barış akademisyenleri’!