Ana sayfa Astronomi Parker Sondası, Güneş’e dokunmak için hazır!

Parker Sondası, Güneş’e dokunmak için hazır!

1096

NASA’nın Parker Güneş Sondası yıldızlara, yani belirli bir yıldıza ulaşmaya hazır. Güneşi ziyaret etmek için ilk uzay aracı olmak olmak ve bu yolda yok olmak üzere artık günler, saatler belki de saniyeler sayıyor.

Sonda, NASA’nın Cape Canaveral, Fla’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Delta IV Ağır roketi ile fırlatılacak. 11 Ağustos günü sabah 10:33 civarı kalkması planlanıyor. Sabah saatlerinde başlayacak olan NASA TV canlı yayınından fırlatma izlenebilecek.

Sonda, programlanan kalkışın altmış beşinci dakikasında patlamazsa, fırlatma en azından o gün için başarılmış olacak. Fırlatma penceresi, 23 Ağustos’a kadar açık kalacak. Eğer, fırlatma penceresi boyunca, yani gözlemin en uygun olduğu tarihe kadar bir gözlem gerçekleştirilemezse, takım bir yıl daha beklemek zorunda kalacak. Parker sondası, Venüs’ten Güneş’i sıyırabildiği yörüngeye girmek için bir güce ihtiyaç duyduğundan, gezegenlerin doğru hizalamada olması gerekir.
Parker sondası Güneş’e ulaştığında, biliminsanlarının Güneş’in atmosferinin neden bu kadar sıcak olduğu, Güneş rüzgârının nasıl hızlandığını ve daha fazlasını içeren gizemlerin kilidini açmaya yardımcı olacağını umduğu verileri toplamaya başlayacak.

Proje ekibindeki araştırmacılardan olan Nicola Fox, “Biz hazırız, çok çok önemli bir yükümüz var, cevaplamak istediğimiz soruları biliyoruz. Sonunda Güneş’e dokunacağız” diye belirtti.