Ana Sayfa Bilim Gündemi Astım hastalığı olanlar, obeziteye daha yatkın!

Astım hastalığı olanlar, obeziteye daha yatkın!

1046

Obezitenin astım gelişimi için bir risk faktörü olduğu bilinmektedir, ancak yeni bir çalışma tersinin de doğru olduğunu gösteriyor: Astımı olan kişilerin obez olması, olmayanlara göre daha olasıdır.

Avrupa Solunum Derneği Uluslararası Kongresi’nde sunulan yeni araştırma, yetişkin olarak astım geliştiren ve alerjik olmayan astımı olanların, obezite konusunda en büyük riski taşıdığı gözleniyor.  Araştırıcı ekip, astım ile obezite arasındaki ilişkinin daha önce düşünülenden daha karmaşık olduğunu ifade ederken toplumda giderek daha çok büyüyen bu iki sağlık sorununu daha iyi anlamak ve ele almak için daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu ifade ediyor.

Sağlıklı solunum yolu ile sağlıklı olmayan solunum yolu arasındaki fark.

Araştırma, ISGlobal’da bir Avrupa Solunum Araştırmaları Araştırma Görevlisi olan Dr. Subhabrata Moitra tarafından tarafından sunulmuştur. Moitra, çalışmaya ilişkin “Zaten obezitenin; fizyolojik, metabolik ve inflamatuar açıdan astım için bir tetikleyici olabileceğini biliyoruz. Şimdiye kadar, tersinin doğru olup olmadığı konusunda çok az araştırma yapıldı. Ancak bu çalışmada yeterli insanımız var ve bu iki durum arasındaki ilişkiyi gözlemleyebilecek kadar uzun bir süre takip ettik” ifadelerini kullanıyor.

Avrupa Topluluğu Solunum Sağlığı Araştırması’nın bir parçası olarak yapılan araştırmada 12 ülkeden, çalışmanın başında astımı olmayan 8 bin 618 kişi yer aldı. Hepsi, 30 kg/m2’den daha az vücut kitle indeksine sahipti.

Çalışma, 20 yıldan uzun süredir sürdürülüyor

1990’larda başlayan çalışmada, katılımcılar ilk takipten 10 ve 20 yıl sonra yeniden takip edildi. Araştırmacılar, çalışmanın başlangıcında astıma sahip olma ile on yıl sonra obez olma olasılığı arasındaki ilişkileri incelediler. Ayrıca, on yıl sonra astım geliştirmiş olan insanlar ve 20 yıl boyunca obezite riskini taşıyanlar araştırıldı. Araştırmacılar yaş, cinsiyet, ülke ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere diğer risk faktörlerini dikkate almıştır.

Araştırma sonuçları

Çalışmanın başlangıcında astımı olanların yüzde 10.2’sinin on yıl sonra obez oldukları tespit edildi. Astımı olmayanların yüzde 7.7’si ise on yıl sonra obez idi.

Obezite riskindeki artış, astımı erişkin yaşlarda başlayan insanlarda daha da artmıştır. Ayrıca risk, astımı olan ancak alerjisi olmayan kişilerde daha fazladır.

Moitra, çalışma sonuçlarına ilişkin ”Yirmi yılı aşkın bir süredir devam eden çalışma katılımcılarını izleyerek astım hastalığının obez olma riskini nasıl artırdığını özellikle astımın yetişkinlikte başladığı ya da astımı olan ancak alerjisi olmayanların üzerinde araştırdık. Bulgularımız, iki koşul arasındaki ilişkinin daha önce gerçekleştirdiğimizden daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Bunu ayırmak için daha çok iş yapmamız önemlidir. Örneğin, astıma sahip olmanın obezite geliştirme riskini neden artırdığını veya farklı astım tedavilerinin bu risk üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışma, yeni sorular ortaya çıkarabilir

Avrupa Solunum Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden Profesör Guy Brusselle, çalışmaya katılmamakla birlikte “Doğru ilaçla, astımı olan birçok kişi semptomlarını kontrol altına alabilir. Ancak astım için bir çare yoktur ve hala nedenleri ve vücudun geri kalanı üzerindeki etkileri hakkında bilmediğimiz çok şey vardır. Bu çalışma, obezite ile astım arasındaki ilişkiyi çözmemize yardımcı olan önemli bir adımdır, ancak aynı zamanda ikisinin neden bağlantılı olduğu ve hastalara yardım etmek için neler yapılabileceği hakkında yeni sorular ortaya çıkarmaktadır” sözleriyle çalışmanın ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180915103535.htm

Önceki İçerikPanama’da yeni yumuşak mercan türleri keşfedildi
Sonraki İçerikAilelerin yaşantısı çocukların DNA’sını etkiliyor