Ana Sayfa Bilim Gündemi ODTÜ’de ‘Türkiye’de Bilim Yayıncılığı’ paneli yapıldı

ODTÜ’de ‘Türkiye’de Bilim Yayıncılığı’ paneli yapıldı

269

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim Toplulukları, “Türkiye’de Bilim Yayıncılığı” konulu bir panel düzenledi. Panele Ginko Bilim Yayın Kurulu Üyesi Onur Öztürk, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı Mütemadi Üyesi Haydar Temur ve Bilim ve Gelecek dergisi Ankara Temsilcisi Uğur Yıldırım katıldı.

Ginko Bilim adına konuşmacı olarak katılan Onur Öztürk, Evrensel Bayım Yayın’ın KHK ile kapatılması sonrası Ginko Bilim’in ortaya çıkış sürecinden bahsederken, yayınevlerinin üzerlerindeki sorumluluğa dikkat çekerek Türkiye’de bilim yayıncılığı yapan kurumların dayanışma içinde çalışarak yaşadıkları sorunların üstesinden daha kolay gelebileceklerini ifade etti.

Bilim ve Gelecek dergisi adına panele katılan Uğur Yıldırım, özellikle kâğıt zamları ve dağıtım sürecinin ekonomik krizle birlikte yayınevlerini etkilediğinden bahsetti ve Bilim ve Gelecek dergisinin değişen okuyucu alışkanlıklarına uyum sağlamak amacıyla internet sitesini güncellediğini de ifade etti.

1991 yılında Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı ismiyle kurulan Tarih Vakfı adına panele katılan Haydar Temur, vakfın Türkiye’de tarih bilincinin geliştirilmesi adına yaptığı etkinliklerden söz ederken vakfın özellikle ülkenin siyasi tarihi içinde irdelenmeyen konuları da kapsamaya çalıştığına dikkat çekti.

Panelin ardından ufak bir okuyucu-yayıncı buluşması düzenlenerek katılan kurumların bastığı kitapların ve dergilerin de tanıtılması sağlandı. 2018 yılı içinde kuruluş aşamasına giren ODTÜ’de bilim ile bağlantılı konularda çalışmalar yürüten toplulukların ortak düzenlediği “Bilim Günleri” isimli etkinliğin beşincisinin ardından kurulduğundan söz eden topluluk temsilcileri, amaçlarının bu topluluklar arasında bir dayanışmanın sağlanması ve bu oluşumun topluluklar üstü bir meclis görevi görmesini istediklerini ilettiler. Türkiye’nin gündeminin bilimle ilişkili konularında düzenledikleri panelin benzeri etkinlikleri devam ettireceklerini de belirttiler.

Önceki İçerikBilim ve Gelecek İstanbul Dersleri Doç. Dr. Hasan Aydın’la devam ediyor
Sonraki İçerikCoğrafi keşifler tarihini çöpe atın!