Ana Sayfa Bilim Öyküleri Steinitz Tanrı’yı nasıl yendi?

Steinitz Tanrı’yı nasıl yendi?

4894

Wilhelm Steinitz (1836-1900) ilk resmi Dünya Satranç Şampiyonudur. Çoğu satranç şampiyonu gibi Steinitz için de ilginç “delilik” öyküleri anlatılır. Zaten “Dünya satranç şampiyonu olmak için deli olmak gerekli midir?” sorusuna “şart değildir ama yardımcı olur” yanıtı verilirmiş.

İlk resmi Dünya Satranç Şampiyonu Wilhelm Steinitz (1836-1900).

Steinitz şampiyonluk unvanını yıllarca koruduktan sonra 1894’te bir diğer büyük şampiyon Lasker’e yenilerek unvanını kaybedince ruhsal dengesi iyice bozulmuş. İnsanlarla satranç oynamak artık onu tatmin etmese gerek, Tanrı’yı yenebileceğini iddia etmiş.

Steinitz bir gün satranç tahtasının başına geçmiş, hamlesini yapmış ve Tanrı’nın saatini çalıştırmış. Bilindiği gibi resmi oyunlarda, hamleyi yapan saate basarak rakibinin saatini çalıştırır ve karşı tarafın belli bir süre içinde hamle yapması koşulu vardır.

Steinitz Tanrı’nın saatini çalıştırdıktan sonra beklemeye koyulmuş. Belirli süre içinde karşılık gelmeyince, düşünme süresi dolup saatinin bayrağı düşen Tanrı oyunu kaybetmiş!

Artık Tanrı, Steinitz’in meydan okumasını ciddiye mi almadı, yoksa satranç oynamayı mı bilmiyor, ona ilahiyatçılar karar versin; ama oyun tamamen kurallara uygun!

Önceki İçerikBilim ve Gelecek Aralık sayısı bayilerde!
Sonraki İçerikYapay zekâ nedir?