Ana Sayfa Bilim Gündemi “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da kapılarını açıyor

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da kapılarını açıyor

860

Zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı’nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, büyük mucit Cezeri’nin olağanüstü makineleri, 15 yıllık titiz bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor! Cezeri’nin, 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da ziyaretçilerin karşısına çıkacak makineleriyle geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıra dışı bir yolculuğa hazır olun.

Sergiden bir örnek: Filli su saati.

Dünyanın ilk insansı robotları, şifreli kilitler, bugün hâlâ kullandığımız 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili… Mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturan Cezeri’den öğreneceğimiz pek çok şey var.

Cezeri’nin kendi kitabı “Kitab-ül Hiyel”indeki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkaracak sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veren sergi, 7’den 77’ye herkese ilham kaynağı olmaya hazır.

Şifreli sandık.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nde Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları dışında; Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı uygarlıklarının bilim insanları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle karşımıza çıkacak.

Bilimden sanata, tarihten mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe ile ziyaretçileri bilgilendirerek sıra dışı bir sergi deneyimi sunacak “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” 15 Haziran’a kadar devam edecek.

Önceki İçerikTıpta çareler tükenmez: yeni antibiyotik kaynağımız böcekler
Sonraki İçerik13. Aykut Kence Evrim Konferansı Ankara’da başlıyor