Ana sayfa Bilim Gündemi Neron nasıl olimpiyat şampiyonu olmuş?

Neron nasıl olimpiyat şampiyonu olmuş?

4188

Antik olimpiyat oyunlarının ilk kez MÖ 776 yılında Yunanistan’da düzenlendiği tespit edilmiş. Antik olimpiyatlar MÖ 776’dan MS 392’ye kadar dörder yıllık periyotlarla 292 kez düzenlenmiş. Oyunlar sırasında savaşlar durur, birbiriyle savaşan site devletlerinin sporcuları birlikte yarışırmış. Ne yazık ki modern olimpiyatlar döneminde insanlık bu kadar basiretli davranamadı. 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında oyunlar birkaç kez kesintiye uğramıştır.

Antik olimpiyatlarda da ünleri günümüze dek gelen büyük şampiyonlar ortaya çıkmış. Ama herhalde bunların en ünlüsü MS 54-68 yılları arasında Roma’nın başında bulunan İmparator Neron’dur. Bakın Neron nasıl olimpiyat şampiyonu olmuş.

Şikeli şampiyon!
O dönemde Yunanistan Romalıların işgali altındadır. İmparator Neron, oyunlara katılmadan kendisinin şampiyon ilan edilmesini istemiş. Bilindiği gibi Kenan Evren bile tuttuğu takımı küme düşmekten kurtarmış ama şampiyon yapmayı göze alamamıştı. Neron da başaramamış. Yunanlıların sert tepkileri sonucunda bu isteği geri çevrilmiş.

Şikeli olimpiyat şampiyonu İmparator Neron.

Bunun üzerine Neron, 5 bin kişilik koruma ordusuyla birlikte Olimpiya’ya gitmiş ve oyunlara atlı araba yarışı dalında katılmış. Bir rivayete göre Neron’un arabasına diğer yarışmacılardan daha fazla at koşulmuş.

Yarışı önde götüren imparatorun arabası bir dönemeci dönerken devrilmiş. Bunun üzerine diğer bütün yarışmacılar durmuşlar, Neron’un muhafızlarının gelip arabasını düzeltmesini beklemişler ve Neron’un yarışı birinci olarak bitirmesini sağlamışlar!

2000 yıllık bu olayı aktarmak nereden çıktı derseniz, ülkemizde yaşanan seçim sürecinde aklımıza geliverdi…

Kaynak: Korhan Seçilmiş, Antik Zamandan Günümüze Olimpiyat Oyunları, İlpress Basım ve Yayın, 2004.