Ana Sayfa Bilim Gündemi Bilinen en büyük ve en yaşlı T. Rex keşfedildi!

Bilinen en büyük ve en yaşlı T. Rex keşfedildi!

1284

Çeviren: Gülseli Kırgıl – Volkan Tozan

Alberta Üniversitesi’nde çalışma yürüten paleontologlar, dünya üzerindeki en büyük dinozor iskeletinin (Tyrannosaurus Rex) bulunduğunu açıkladı. “Scotty” ismi verilen ve 13 metre uzunluğunda olan T. Rex’in, 66 milyon yıl önce Saskatchewan’da yaşadığı da yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkarıldı.

Üniversitenin Biyoloji Bilimleri Bölümü’nde yapılan çalışmanın yürütücüsü olarak çalışan ve doktora sonrası araştırmacı olan Scott Persons, buluntu hakkında açıklamalarda bulunarak “Bu, Rex’lerin Rex’idir” dedi ve ekledi: “Tyrannosaurus’lar arasında boyut açısından değişkenlikler görülüyor. Bazıları daha sağlamdı, bazıları daha uzun bacaklı ve inceydi… Scotty ise bu canlılar arasında sağlamlığa örnek oluşturanlardan. Bacakları, kalçaları ve hatta omuzları dikkatlice ölçülünce, diğer T. Rex’lerden daha iri yarı olduğu gözlenebiliyor.”

Scotty, tüm etçil dinozorlardan daha büyük bir gövde yapısına sahip ve iskeletinde, 8 bin 800 kilogramdan daha ağır bir gövdeyi taşıyan bacak kemikleri bulunuyor. Rex’e ait iskelet; ilk olarak 1991 yılında, T. Rex’ler üzerine uzmanlaşan ve Alberta Üniversitesi’nde çalışma yürüten Profesör Phil Currie’nin de içerisinde yer aldığı paleontologlar tarafından yapılan proje çalışması ile keşfedildi. Ancak, T. Rex’e ait kemikleri çevreleyen sert kumtaşının çıkarılması uzun yıllar sürdü. Sonra T. Rex’e ait kemikler düzenlendi ve bu dinozor örneğinin ne kadar benzersiz olduğu ortaya çıkarılmış oldu.

Scott Persons, T. Rex’e ilişkin açıklamalarda bulunarak “Scotty, bilinen en eski T. Rex. Kemikleri kesilerek ve büyüme şekli incelenerek kaç yaşında olduğuna ilişkin bilgi edinebilir ancak T. Rex türünün bu üyesi, bilinen en yaşlı dinozorlardan biri. Son doğum günü pastasında en çok muma sahip olan dinozor, bu canlı olurdu” dedi.

Scotty’nin, öldüğünde 30’lu yaşlarının başında olduğu tahmin ediliyor. Persons, Scotty’yi tanımlarken “Tyrannosaurus standartlarına göre alışılmadık derecede uzun bir ömre sahipti ve şiddete meyilli bir dinozor örneğiydi” açıklamalarında bulunuyor.

Scotty’nin vücudu üzerindeki yaralanmaları, kırık kaburgaları, enfekte olmuş çene bölgesini inceleyen ve bu durumun uzun ömürlü savaş sırasında başka bir T. Rex’in ısırması ile oluşmuş olabileceğini düşünen araştırmacılar; “An itibariyle; bu özel Tyrannosaurus, bilinen en büyük karasal avcı konumunda” diyorlar. Çalışmanın yürütücülerinden Persons açıklamaya ek yapıyor: “Her zaman yapılacak daha büyük keşifler vardır, bu keşif de bir başka büyük keşfe zemin hazırlayacak.”

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190322163331.htm

Önceki İçerikJoy Milne’nin çok özel burnu: Parkinson’un kokusunu alabiliyor!
Sonraki İçerik20 Mart 2019 Denizli-Acıpayam Depremi, Burdur-Fethiye Makaslama Zonu’nun varlığına kanıt mı?