Ana sayfa Bilim Gündemi 22. İnternet Haftası Etkinlikleri Yapıldı

22. İnternet Haftası Etkinlikleri Yapıldı

553

Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı 12 Nisan 1993’te gerçekleştirildi. Türkiye’nin İnternet’e bağlantısının yıldönümü, 1997’den bu yana toplumda İnternet kültürünü yaymak; İnternet bilincini yaratmak; İnternet’i tanıtmak, büyütmek, yeni projeler başlatmak, sorunları ve çözüm yollarını tartışmak amacıyla İnternet Haftası olarak kutlanmaktadır.

Türkiye’nin İnternet’le tanışmasının 26. yıldönümünde, 22. İnternet Haftası kapsamında 13 Nisan 2019 Cumartesi günü Ankara ve İzmir’de Bilgisayar Mühendisleri Odasının da düzenleyicilerinden olduğu etkinlikler yapılarak demokratik kitle örgütlerince hazırlanan “İnternet Yaşamdır” başlıklı İnternet Haftası Bildirgesi kamuoyuna duyuruldu. Etkinliklerin sonundaki forumlarda söz alan katılımcılar İnternet altyapısının yetersizliği, erişim engellemeleri, kişisel verilerin korunması, Türkiye’de 2 yıla yakındır erişime kapalı olan özgür ansiklopedi Vikipedi, özgür yazılım kullanımının yaygınlaştırılması, İnternet erişim tarifeleri, İnternet’e erişimde ve paylaşım ağlarının kullanımında yaşanan sorunlara ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Ankara’da Makina Mühendisleri Odasında “Türkiye İnternet’i 26 Yaşında!” adıyla düzenlenen, kitle örgütleri temsilcilerinin katıldığı etkinliğin başlangıcında İnternet Haftası Bildirgesi, BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya KÜÇÜKARAS tarafından okunarak basın açıklaması yapıldı. Etkinlikte, “Türkiye’de İnternet’in Babası” olarak tanınanDoç Dr. Mustafa AKGÜL, 2015’te yaptığı ve “İnternet yaşamdır” sloganının öyküsünü aktardığı bir konuşmasının videosu gösterilerek anıldı.

Faruk ÇAYIR (Alternatif Bilişim Derneği Başkanı), Hülya KÜÇÜKARAS (BMO Yönetim Kurulu Başkanı),
Ömürhan SOYSAL (EMO Yönetim Kurulu Üyesi), Nihad KARSLI (Linux Kullanıcıları Derneği)

BMO İzmir İl Temsilciliği ile EMO İzmir Şubesince 13 Nisan 2019’da İzmir Mimarlık Merkezinde düzenlenen “Türkiye’de İnternet’in Gelişimi ve Sorunları” başlıklı etkinliğin konuşmacısı BMO İzmir İl Temsilcilik Kurulu Üyesi Barış ÖZEL, İnternet Haftası bildirgesini aktardıktan sonra Türkiye’nin İnternet altyapısı ve erişim engellemelerine ilişkin bilgi vererek kitle örgütlerinin ve bilişim kesiminin hızlı, etkin, ucuz İnternet kullanımına ilişkin önerilerini sıraladı.

Demokratik kitle örgütlerince Mustafa Akgül’ün anısına “İnternet Yaşamdır” başlığıyla oluşturulan 22. İnternet Haftası bildirgesinin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İnternet Bildirgesi