Ana sayfa Bilim Gündemi Bilim ve Gelecek’ten “50 Soruda Maddenin Evrimi”

Bilim ve Gelecek’ten “50 Soruda Maddenin Evrimi”

1471

Bilim ve Gelecek “50 Soruda” dizisi ile bilim ve aydınlanma yolculuğuna devam ediyor.

Dizinin 18. kitabı olan “50 Soruda Maddenin Evrimi” Prof Dr. Kerem Cankoçak soru ve yanıtlarla Madde’yi mercek altına alıyor.

İTÜ Fizik Mühendisliği öğretim üyesi Kerem Cankoçak 50 Soruda Maddenin Evrimi’nde, “madde”yi, atomaltı parçacıklardan evrenin kısa tarihine geniş bir bağlamda, güncel araştırmalar ve problemler ışığında ele alıyor.

Madde nedir? Mikro-dünya ile makro-dünyanın yasaları farklı mıdır? Madde, olasılıkçı kuantum yasalarına uygun mu davranır? Madde, uzay-zaman içinde mi yer alır? Işınım (radyasyon) ve elektronlar madde midir? Maddi olmayan varlıklar var mıdır? Canlılık, bilgi, zihin, duygular ve ahlak maddenin yasaları ile açıklanabilir mi? Toplum yasaları ile maddenin yasaları anasında bir bağ var mı? Kaos nedir, belirlenemezci midir? İçinde yaşadığımız evren sonsuz mu? Çoklu evrenler nedir? Zamanda yolculuk mümkün mü? Doğa yasalarının hüküm sürdüğü evrende özgür irade olabilir mi?

Bilim dinin tersine, her şeyi bildiğini iddia etmez. Bilimin iddiası her şeyin bilinebileceğidir. Madde bağlamında neleri bildiğimiz ve neleri henüz bilmediğimiz, bu kitapta en temel düzeyde ortaya konuyor.

Kitabı incelemek ve web sitemize özel indirimle satın almak için burayı tıklayınız.