Ana Sayfa Bilim Gündemi Yeni çalışma, kısa süreli egzersizin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ortaya koydu

Yeni çalışma, kısa süreli egzersizin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ortaya koydu

3310

Çoğu insan düzenli egzersizin sağlık için iyi olduğunu bilir. Yeni araştırma, bunun sizi daha akıllı yapabileceğini de gösteriyor.

Portland’ta bulunan Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde fareler üzerinde çalışma yürüten sinirbilimciler; kısa süreli bir egzersizin, beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölgesi olan hipokampüsteki sinir hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendiren bir genin fonksiyonunu doğrudan artırdığını keşfettiler..

eLife dergisinde yayımlanan çalışmanın yürütücülerinden olan OSBÜ Vollum Enstitüsü’nden Nöroloji Profesörü Gary Westbrook, “Egzersiz düşük maliyetlidir ve bunun için mutlaka lüks bir spor salonu üyeliğine sahip olmanız veya günde yaklaşık 2 km koşmanız gerekmez” açıklamalarında bulundu.

Daha önce hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli egzersizin genel beyin sağlığını desteklediğini gösteriyor. Bununla birlikte egzersizin; kalp, karaciğer ve kaslara geniş kapsamlı yararlarını beyin üzerindeki spesifik etkiden ayırmak zordur. Örneğin; sağlıklı bir kalp, beyin de dahil olmak üzere tüm vücuda oksijen sağlar. Önceki egzersiz çalışmalarının neredeyse tamamı sürekli egzersize odaklandığını söyleyen Westbrook, “Sinirbilimciler olarak, egzersizin kalp ve kaslar üzerindeki yararlarını önemsemediğimizden değil ama biz beyne özgü faydasını bilmek istedik” dedi.

Beyindeki nöron ağının bir bölümüne ilişkin görsel.

Bu araştırmada bilim insanları fareleri döner tekerleklerin içine yerleştirmişler ve beynin egzersizlere verdiği yanıtı özel olarak ölçen bir model tasarlayıp, bu modeli kullandılar ve farelerin iki saat içinde birkaç kilometre koşmasını sağladılar. Bu çalışmada, kısa süreli yoğun egzersizlerin -insana kıyasla, haftada bir  basketbol oynama veya 4 bin adım- hipokampüsteki sinapsların artmasına neden olduğu keşfedildi. Bilim insanları bu çalışmada, egzersiz sırasında aktifleşen genleri analiz ederek kilit keşif yaptılar.

Çalışma sırasında belirli bir gen göze çarpıyordu: Mtss1L. Bu gen, beyin üzerinde yapılan önceki çalışmalarda büyük ölçüde göz ardı edilmişti.

Araştırmanın yürütücülerinden Christina Chatzi, konuya ilişkin olarak “Bu en heyecan verici şeydi” açıklamasında bulundu. Mtss1L geni, hücre zarının bükülmesine neden olan bir proteini kodlar. Araştırmacılar; bu genin kısa ve yoğun egzersiz ile aktive edildiğinde, sinapsların oluştuğu yerde, küçük büyümeleri teşvik ettiğini keşfetti.  Aslında bu çalışma, akut bir egzersizin beynin öğrenmeye hazır hale gelmesi için yeterli olduğunu göstermiştir.

Araştırmanın bir sonraki aşamasında, bilim insanları öğrenme ve bellek üzerindeki etkiyi daha iyi anlamak için akut egzersiz sunumlarını, öğrenme görevleriyle eşleştirmeyi planlamaktadır.

Kaynak:  https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190702184555.htm

Önceki İçerikArkeoloji nedir? Ne değildir?
Sonraki İçerikKatletmeyi tercih ettiğimiz ağaçlar, doğayı iklim değişikliklerinden koruyor!