Ana Sayfa Bilim Gündemi Rahimdeki östrojen düzeyinin yüksek olması ile otizm arasında bir bağlantı olabilir

Rahimdeki östrojen düzeyinin yüksek olması ile otizm arasında bir bağlantı olabilir

1452

Biliminsanları, rahim içerisinde östrojen hormonunun yüksek düzeyde olmasıyla yavruda otizm görülme olasılığı arasında bir bağlantı olduğunu tespit ettiler. Bu keşif, ilk olarak 20 yıl önce üzerinde çalışma yapılan konu olan otizmin doğum öncesi cinsiyet steroid teorisini destekleyici kanıtlar sundu.

2015 yılında, Cambridge Üniversitesi ve Danimarka’daki Statens Serum Enstitüsü’nde çalışma yürüten biliminsanları tarafından oluşturulan bir ekip, rahimde bulunan amniyotik sıvı içerisindeki doğum öncesi steroid hormon seviyelerini ölçtü ve bu hormonlardan ikisinin daha sonra otizm teşhisi konan erkek fetüslerde daha yüksek olduğu tespit edildi. Androjenler, yani çalışmaya konu edilen hormonlar, erkeklerde kadın fetüslerden daha yüksek miktarda üretilir. Bu da otizmin neden erkeklerde daha sık meydana geldiğini açıklayabilir.

Bugün konu üzerinde çalışan aynı bilim insanları, 100 binden fazla hamilelikten amniyotik örnekleri toplayan Danimarka Biyobankası’ndan alınan 98 kişiye ait amniyotik sıvı örneklerini test ederek önceki bulgularını sağlamlaştırdılar. Ancak bu seferki çalışmada östrojen adı verilen başka bir doğum öncesi cinsiyet steroid hormonuna odaklandılar. Bu önemli bir adımdır çünkü daha önce üzerinde çalışılan hormonların bazıları doğrudan östrojenlere dönüştürülmüştür.

Otizme ilişkin nörolojik çalışmalardan bir kesit

Östrojen hormonu, daha sonra otizm görülen 98 fetüste, otizm görülmeyen 177 fetüse kıyasla önemli ölçüde yükselmiştir. Bu çalışma, doğum öncesi östrojen seviyesinin yüksek olması durumunun, doğum öncesi androjen seviyesinin yüksek olmasına nazaran daha etkili olduğunu ortaya koydu. Östrojen hormonu, yaygın olarak kadınlarda yüksek düzeylerde görülen bir hormon olsa da, doğum öncesi gelişimde bebeğin beyin büyümesini etkiler
Bu çalışmada yürütücü olarak çalışan Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi yöneticilerinden Profesör Simon Baron-Cohen, “Bu yeni bulgu, doğum öncesi cinsiyet steroid hormonlarının artışının, otizm için olası nedenlerden biri olduğunu destekliyor.

Genetik çalışmalar da bununla ilgili başka tespitleri ortaya çıkarıyor çünkü bu hormonlar fetüsün gelişmekte olan beynini etkilemek için genetik faktörlerle etkileşime girmekteler” açıklamalarında bulundu.
Cambridge’de doktora öğrencisi olan Alex Tsompanidis, bu hormonların artışının temel nedeninin anneden, bebekten veya plasentadan kaynaklı olabileceğini ve bir sonraki adım olarak, tüm bu olası kaynakları ve bunların hamilelik sırasında nasıl etkileşime girdiklerini inceleyeceklerini söyledi. Cambridge ekibinden Dr. Alexa Pohl, östrojenlerin otizm üzerindeki rolü ile ilgili olarak, gelecekteki deneylerde fetüsün beyin gelişimine nasıl katkıda bulundukları hakkında daha fazla şey öğrenebilmeyi umduklarını ve otizmli kadınlarda da aynı sonucun geçerli olup olmadığını görmeleri gerektiğini söyledi.

Ekip, bu bulguların otizmi engellemek için kullanılamayacağı ve ayrıca kullanılmaması da gerektiğini söylüyor. Profesör Baron-Cohen, “Biz otizmi anlamak istiyoruz, önlemek değil” açıklamalarında bulunuyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190729094538.htm

Önceki İçerikİnsan evriminin önemli evrelerini oluşturan başlıca fosil primatlar nelerdir?
Sonraki İçerikAğrı deyip geçmeyin, bizi mikroplarla savaşa hazırlıyor!