Ana Sayfa Bilim Gündemi Galaksimizdeki karadelik, olağandışı parlamalar oluşturuyor

Galaksimizdeki karadelik, olağandışı parlamalar oluşturuyor

1051

Samanyolu galaksisinin kalbinde süper kütleli bir karadelik bulunuyor. Keşfedildiği dönemden beri gözlem altında bulunan bu karadelik, son dönemlerde ani parlamalar yaparak dikkat çekmeye başladı. Bu parlamaları gözlemleyen biliminsanları, bu karadeliğin normalden daha parlak bir görünümde olduğunu fark ettiler.

Biliminsanlarının gözlemine göre, parlama sırada karadeliğin normal parlaklık seviyesinden yüzde 75 daha yüksek bir seviyeye çıkıldı. Biliminsanları bu parlamaya neyin sebep olduğunu bulmak için araştırmalarını sürdürüyorlar.

“Sagittarius A*” isimli karadelik ve bu karadelikte yaşanan X-ışını parlaması

Karadelik tarafından gerçekleştirilmiş en parlak parıltı olarak kayda geçen bu parlamanın yaşandığı karadelik, “Sagittarius A*” olarak biliniyordu. Los Angeles’ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi çalışma yürüten biliminsanı Tuan Do, Science Alert dergisine verdiği röportajda gözlemlerine dair ayrıntılara yer verdi. Tuan Do, “İlk başta şaşırdım ama sonra heyecanlandım. Karadelik, o kadar parlak hale geldi ki, onu SO-2 olarak bilinen bir yıldız sandım çünkü daha önce bu gözlemimizdeki kadar parlak bir Sgr A* görmemiştim” dedi ve ekledi: “Sonraki birkaç karede ışık kaynağının değişken olduğu açık bir biçimde görülüyordu, bu nedenle bu parıltıların karadelikten kaynaklanmış olabileceğini düşündük.”

Tuan Do ve karadeliğin parlamasını birlikte gözlemledikleri ekip, karadeliğin bu şekilde parlamasını sağlayacak bir durumun olması gerektiğini düşündü. Uzayda bulunan çeşitli yapıları kendine doğru çekmek için yerçekimini kullanan Sgr A*, diğer karadelikler gibi büyük miktarlarda enerji üretebilir. Araştırmacılar karadelikten gelen parıltının, karadeliğin yörüngesine giren gaz bulutu veya yıldızlardan kaynaklı olabileceğini düşünüyorlar. Röportaj sırasında bu konuya da değinen Tuan Do, parıltının karadelikten geçen bir SO-2 yıldızının içerideki gaz akışını değiştirmesi nedeniyle yaşanmış olabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://www.sciencetimes.com/articles/23619/
20190816/supermassive-blackhole-glows-brighter-remains-mystery.htm

Önceki İçerikYapay zekânın jüriliğini yaptığı opera bestesi “Mağara” sergisinde
Sonraki İçerikBilimin Öncüleri: Christiaan Huygens (1629-1695)
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.