Ana sayfa Bilim Gündemi İnsan davranışları, köpek beyinlerinde değişime neden olmuş

İnsan davranışları, köpek beyinlerinde değişime neden olmuş

2034

Köpek yetiştiriciliği yapan insanların, bu canlılar evcilleştirilmeye başlandığı ilk dönemden beri köpeklerin görünüşlerinden davranışlarına kadar pek çok noktada değişimlere neden olduğu bilinmekteydi. Son dönemde yapılan bir çalışmada, bu durumun köpeklerin evrimine etkisi incelendi. Çalışmaya göre, insanların bu türün davranışlarına etki etmesiyle birlikte köpeklerin beyin yapısında da çeşitli değişimler gözlendi.

33 cinsten 62 köpeğin beyin taramaları üzerinden yapılan çalışma, köpek beyinlerinin birbirleriyle aynı yapıda olmadıklarını ortaya koydu. 2 Eylül günü Neuroscience dergisinde yayımlanan rapora göre, insanların çeşitli yönlendirmeleriyle birlikte farklı köpek türlerinin beyinlerindeki bazı bölgelerde çeşitli değişimler meydana geldi. Harvard Üniversitesi’nde evrimsel sinirbilim üzerine çalışma yürüten Erin Hecht, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak “Başka türlerin beyinlerinin şekillenmesinde sistematik etkilerimiz var” dedi. Açıklamalarına devam eden Hect, “Köpeklerin beyin anatomisi türlerine göre değişkenlik gösterir ve bu değişim, büyük oranda insanların yönlendirmesiyle oluşturulmuş davranışlar yoluyla gerçekleşmiş durumda. Avcılık, sürü koruma ve benzeri alanlarda kullanılmalarının etkisiyle köpek beyinlerinde çeşitli değişimler meydana gelmiş” diyerek çalışmanın çıktılarını özetledi.

Çalışmada köpek beyinlerinin MRI taramaları analiz edildi

Atina Üniversitesi’nde yapılan çalışma sırasında köpeklerin MRI taramalarına bakıldı. Bu taramalar kullanılarak koku ya da hareket hissi gibi fonksiyonlara bağlı sinir ağlarının haritaları çıkarıldı. Çalışmayı yürüten ekip, bu ağları inceledi ve belirli çıktılara ulaştı. Bu anlamda bu çalışma davranış ve beyin yapısının doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymasa da, bizlere belirli sonuçlar sunuyor. Araştırmacılar bu çalışmada, köpek türleri arasında en çok değişkenlik gösteren koku ve tat bölgeleri gibi beyindeki pek çok alan üzerinde durdular, ayrıca köpek türlerinde davranış değişimleri ile birlikte beyin yapısında değişimlerin gözlendiği de ortaya koyuldu. Bu anlamda araştırmacılar, insanların köpeklerin davranışlarını yönlendirerek onların evriminde etkili olduklarını da göstermiş oldu.

Çalışmanın yürütücüleri, insanlar tarafından koyun sürülerine bekçilik etmek, görme kaybı bulunan insanlara rehberlik etmek ve bomba tespiti yapmak için insanlar tarafından çeşitli davranış değişimlerine yönlendirilen diğer köpek cinslerinin beyinlerinde daha belirgin değişimlerin gerçekleştiğini de düşünüyorlar. Araştırmacılar, konuya ilişkin çalışmaların süreceğini ifade ediyor.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/dogs-breed-brain-shape-humans
https://www.sciencealert.com/scientists-have-detected-the-weird-ways-we-have-changed-dogs-brains