Ana Sayfa Bilim Gündemi Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı 2019 düzenleniyor

Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı 2019 düzenleniyor

347

Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı 2019, bu alana dair son gelişmelerin değerlendirilmesi ve uygulamalı eğitimlerle alanda ilişkin bilgi birikiminin yaygınlaştırılması amacıyla 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan TED Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası, TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ile aynı üniversitenin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümleri tarafından düzenlenecek olan etkinlik, alanında uzman davetli konuşmacıları, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirecek. İki gün sürecek etkinlikte ilk gün düzenlenecek konferansta, “Bilgisayarlı Görü: Görebilen Makineler Yapma Bilimi”, “Görünenin Ötesini Görebilmek”, “Tıbbi Görüntü Analizi ve Uzaktan Algılama Uygulamaları İçin Zayıf Öğreticili Öğrenme”, “Videoları Anlama: Hareketler, Etkileşimler ve İşaret Dili”, “Zor Koşullarda Yüz Tanıma”, “Derin Öğrenme İle İlgili Görüntü/Video İşleme ve Sıkıştırma: Yeni Yaklaşımlar”, “Yapay Zeka ve Sürü Zekası Teknolojileri: Zeki Havacılık Uygulamaları”, “Havelsan’da Derin Öğrenme ve Uygulamaları” Provea Hassas Tarım ve Uygulamaları” konuları aktarılacak. Konferansın ikinci gününde ise, “Deep Learning”, “Opencv ve Keras ile Görüntü İşleme ve Görüntü Sınıflandırma AI LABS Bilgi Teknolojileri” kursu düzenlenecek.

Etkinliğin kapsamı ve katılım
“Sinyal ve görüntü işleme üzerine çalışan tüm tarafların bir arada olabileceği, tartışabileceği, yeni çalışma konularını belirleyebileceği bu ikinci etkinliğin içeriğinin ve niteliğinin zenginleştirilmesi, ülkemizdeki sinyal ve görüntü işleme literatürüne katkı sunulması, bu etkinliği düzenleyen kurumların en büyük hedefidir. İşlenebilecek veri sayısı ve fiziksel işlem kapasitesindeki artış ile birlikte kullanılan algoritmalardaki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ileri teknolojilerin; makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay sinir ağları, yapay zeka uygulamalarının sinyal ve görüntü işleme alanında yaygın kullanımı, üniversitelerin, endüstrinin (sektörün) ve tüm tarafların bu alandaki çalışmalarının paylaşılması, tartışılması, yeni gelişmelerin izlenmesi etkinliğin kapsamını oluşturmaktadır” açıklamalarında bulunan etkinlik düzenleyicisi kuruluşlar, Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı 2019 etkinliğine katılım çağrısı yaptı.

Bu alanda çalışma yürüten yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilerin katılımlarının hedeflendiği etkinlik, kamuoyunun katılımına açık ve ücretsizdir. Ağustos sonu itibariyle etkinliğin online kaydı için “http://sinyalvegoruntuisleme.org/” adresi ziyaret edilebilir. (Online kayıt yaptırmamış katılımcılar için etkinlik öncesinde de kayıt alımı yapılacak)

Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı 2019 etkinliğinin etkinlik programı aşağıdaki gibidir:

5 EKİM 2019 CUMARTESİ ETKİNLİK PROGRAMI

Prof. Dr. Fatoş YARMAN VURAL • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Bilgisayarlı Görü: Görebilen Makineler Yapma Bilimi

Doç. Dr. Seniha Esen YÜKSEL • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
Görünenin Ötesini Görebilmek

Doç. Dr. Selim AKSOY • BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
Tıbbi Görüntü Analizi ve Uzaktan Algılama Uygulamaları İçin Zayıf Öğreticili Öğrenme

Prof. Dr. Tayfun AKGÜL • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Zor Koşullarda Yüz Tanıma

Prof. Dr. A. Murat TEKALP • KOÇ ÜNİVERSİTESİ
Derin Öğrenme ile Görüntü/Video İşleme ve Sıkıştırma: Yeni Yaklaşımlar

Dr. M. Umut DEMİREZEN • ROKETSAN
Yapay Zeka ve Sürü Zekası Teknolojileri: Zeki Havacılık Uygulamaları

Murat BAL • HAVELSAN
Havelsan‘da Derin Öğrenme ve Uygulamaları

Osman Selami BUDAK • AVEO
Provea Hassas Tarım Karar Destek Sistemi

6 EKİM 2019 PAZAR KURS PROGRAMI

KURS: DEEP LEARNING
Dr. Emre Akbaş • ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KURS: OPENCV VE KERAS İLE GÖRÜNTÜ İŞLEME VE GÖRÜNTÜ SINIFLANDIRMA
AI LABS BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Önceki İçerikAntibiyotik kullanımı ile kalp rahatsızlıkları arasında bağlantı var
Sonraki İçerikGüneş’in sonu nasıl olacak?