Ana Sayfa Bilim Gündemi Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülleri’nin bu yılki sahipleri açıklandı!

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülleri’nin bu yılki sahipleri açıklandı!

916

2019 yılının Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülleri sahipleri bugün açıklandı, ödülün verildiği biliminsanları William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza oldu. Bu üç biliminsanının Nobel Fizyoloji veya Tıp ödülü almasını sağlayan araştırmanın “hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıkları ve buna nasıl adapte oldukları” alanında olduğu duyuruldu.

Sir Peter J. Ratcliffe

Nobel ödülüne layık görülen bu çalışmaya katkı sunan biliminsanlarının “Hücrenin oksijenin kullanımına nasıl adapte olduğuna” odaklanarak bu alana dair ses getiren bir çalışmaya imza attıkları ifade edildi.

Araştırmanın önemini vurgulayan Nobel Ödül Komitesi, bu ödülün bu seneki sahiplerinin Kaelin, Ratcliffe ve Semenza olduğunu açıkladı. Nobel Ödül Komitesi’nden yapılan açıklamada, “William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, farklı oksijen seviyelerine yanıt olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler işleyişi tanımladı” denildi.

Araştırmanın temel önemi
Bitkiler dışında kalan birçok canlı, özellikle de hayvanlar, tükettikleri besinin enerjiye dönüştürülmesi için oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijenin temel önemi ise, uzun yıllar boyunca çalışmalara konu olmamıştı. Ayrıca adaptasyon yoluyla oksijen kullanımında gelişen hücrelerimizin bu duruma nasıl adapte oldukları sorusu uzun zamandır yanıt arayan bir soruydu.

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, hücrelerin değişen oksijen miktarını nasıl takip ettiklerini ve bu değişime karşı nasıl bir adaptasyon geliştirdiklerini ortaya koydu. Bu çalışmada, değişken olan oksijen seviyelerine cevap olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler mekanizmaları tanımlayan biliminsanları, böylelikle yaşamın en önemli mekanizmalardan birini aydınlatmış oldular. Yakın gelecekteki başka çalışmalar için de temel oluşturan bu araştırma, oksijen seviyelerinin hücresel metabolizmayı ve fizyolojik işlevi nasıl etkilediğine dair bir bakış da sunuyor. Çalışma, kansızlık, kanser ve benzeri birçok hastalıkla mücadele için yeni stratejiler geliştirme açısından ön açıcı olabilecek bir konumda.

Önceki İçerikİnsanın evrimindeki temel aşamalar nelerdir? İnsan dünyaya nasıl yayıldı?
Sonraki İçerikEn büyük nötron yıldızı keşfedildi