Ana Sayfa Bilim Gündemi Hücrelerin enerji santralleri mitokondrilerin zarar görmesi, kalp hastalıklarına neden oluyor

Hücrelerin enerji santralleri mitokondrilerin zarar görmesi, kalp hastalıklarına neden oluyor

772
0

İnsan ölümlerinin başlıca nedeni konumunda bulunan kalp hastalıkları, çeşitli mekanizmalardaki bozukluklar nedeniyle gözlenebilir. Bu alana ilişkin yeni çalışmada biliminsanları, kalp hastalıklarının hücrenin enerji santrali olan mitokondrilerle bağına odaklandı.

Önceki çalışmalarda, ANT proteinini kodlayan gende görülen bozulmaların kalp hastalığı ve göz kaslarında zayıflık gibi durumlara neden olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bu hastalıkları ANT proteini ile ilişkilendiren biliminsanları, genlerde gözlenen bozulmanın hastalıkları nasıl tetiklediğine yanıt aramak için yeni araştırmalar başlattı. Pensilvanya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu proteinin zarar görmüş mitokondrilerin iyileştirilmesinde iş gördüğünü ortaya çıkardı. Biliminsanları bu proteinin üretilmesinden sorumlu gende gözlenen mutasyonların bu proteinin üretilmemesine yol açtığını, proteinin mitokondrilerin onarımında işlev görememesinin de kalp hastalıklarına etki ettiğini raporladılar.

Nature dergisinde yayımlanan çalışma çıktıları, kimyasal enerji üreten santraller konumundaki mitokondrilerin onarımı için önemli olan bu proteinin yeni ve şaşırtıcı işlevini ortaya koymaktadır. Çalışma ekibinden Profesör Zoltan Arany, “ANT proteinin üretilmesinden sorumlu genetik yapı üzerindeki değişimlere odaklandık. Bu çalışma, hastalığa neden olan mutasyonlara bakışımızı değiştiriyor ve dikkatimizi doğru noktaya odaklamamızı sağlıyor” dedi ve ekledi: “Artık bu hastalıkların enerji üretme eksikliğinden ziyade hatalı onarımdan kaynaklandığını biliyoruz. Bu durumun giderilmesini sağlayacak tedavi yaklaşımları için çalışabiliriz.”

Hücrenin enerji merkezi olarak bilinen mitokondri, vücut için gereken enerjinin büyük bir bölümünü oluşturur ve kalp, karaciğer gibi yüksek enerjiye ihtiyaç duyan organlar için önemli bir rol oynar. Hasar veya hücre içi strese bağlı olarak mitokondrilerde gözlenen bozulmalar, bu yapının düzgün çalışamamasını sağlar. CRISPR / Cas9 yöntemini kullanan çalışmacılar, çeşitli hücre tiplerinde bu bozukluğun kaynağına indi. Biliminsanları ANT proteinin üretilememesi durumunda, mitokondrilerin ATP üretmedeki rolünden bağımsız olarak kalp hastalıklarına yol açtıklarını kaydetti.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-10-failure-mitochondrial-quality-heart-disease.html