Ana Sayfa Bilim Gündemi Kan damarları içindeki algler, birer oksijen fabrikası gibi hareket edebilir

Kan damarları içindeki algler, birer oksijen fabrikası gibi hareket edebilir

1048

Yeni çalışmaya göre kurbağa lavralarının kan damarlarında yaşayan algler, yakınlarında bulunan oksijen bakımından fakir durumdaki sinir hücreleri için oksijen pompalayabilir.

Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nden araştırmacıların 21 Ekim günü sundukları çalışmaya göre, alglerin beyindeki oksijen fabrikaları olarak kullanılması, ortamda az oksijen bulunmasından kaynaklanan zararların önüne geçebilir.

Nörobiyolog Suzan Özuğur, “Başlangıçta gerçekten garip geliyor ama işe yarıyor, neden olmasın ki?” açıklamalarında bulunarak çalışmanın şaşırtıcılığına vurgu yaptı. Nörobiyolog Hans Straka ise, durumun taşıdığı çok büyük bir potansiyel olduğunu vurgulayarak alglerin, uzun süreli uzay görevlerinde astronotların oksijen dengesinin sağlanması için kullanılabileceğini belirtti.

Kan damarı içerisinde, ışığa yanıt olarak oksijen üretimi

Kurbağaları kullanan biliminsanları, bu canlılara ait sinir hücrelerini aktif tutabilmek için hücreleri oksijen ile besliyorlardı. Botanik bölümünden araştırmacılarla yapılan görüşmelerin ardından oksijen ile besleme yerine alglerin kullanılabileceği fikrine kapıldılar. Ardından araştırmacılar bu algleri, kurbağa larvalarına enjekte etti ve alglerin burada oksijen üretimi sağlandı.

Alglerin kan damarları içerisinde ne kadar süre aktif bir biçimde çalışacağı ve ne kadar süre hayatta kalacakları açık değil. İnsanların veya diğer canlıların bu türden bir “misafire” ne kadar süre rıza gösterecekleri de bilinmiyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nden sinirbilimci Kathleen Cullen, bu keşfin klinikte kullanılmasının pek mümkün görünmediğini ifade ediyor. Ancak bu metot üzerinden geliştirilen çalışmaların, inme ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/algae-inside-blood-vessels-could-act-as-oxygen-factories

Önceki İçerikIrk kavramının sorgulanması ve Yeni Fiziki Antropoloji akımı
Sonraki İçerikBilimin Öncüleri: İvan Pavlov (1849-1936)
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.