Ana Sayfa Bilim Gündemi Nötron yıldızı birleşmesiyle oluşan ilk element

Nötron yıldızı birleşmesiyle oluşan ilk element

781

Astronomlar, nötron yıldızı birleşmesi yoluyla oluşan ilk elementi tanımladılar.

Stronsiyum oluşumu, nötron yıldızlarının birleşmelerinin ardından yayılan parıltılı ışığın dalga boyu ölçümlerinin yapılmasıyla gözlendi. 23 Ekim günü Nature’da yayımlanan keşif, nötron yıldızı çarpışmalarının demirden daha ağır elementlerin oluşumu sağlayan reaksiyonlar zincirini tetiklediğini ortaya koydu.

Fizik teorileri uzun süredir bu reaksiyonlar zincirine odaklanarak, evrendeki gümüş, altın ve benzeri elementlerin nasıl oluştuğuna ilişkin varsayımlar geliştirdi. “R işlemi” (the r process) olarak adlandırılan bu reaksiyonlar zinciri, iki nötron yıldızının birleşmesine ilişkin gözleme kadar doğrudan ortaya koyulamamıştı. Yıldızların birleşmesinden kısa bir süre sonra yapılan analizler, birleşmenin “R işlemi” için karakteristik unsurların açığa çıktığı bir süreci başlattığını gösterdi.

Kopenhag Üniversitesi’nden Darach Watson, araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunarak “Şimdiye kadar süren araştırmalarda, hangi elementlerin bu sürecin ürünü olabileceği ortaya konmamıştı. Bu durumun temel nedeni, araştırmacıların henüz tanımlanmamış olan karmaşık atomik yapıları ve R işleminin elemanlarını incelemeseydi” dedi.

Watson ve meslektaşları, nötron birleşmesinden sonraki süreçte, Şili’de bulunan teleskopla yaptıkları gözlemde Stronsiyum elementini tespit edebildiler. Çalışmaya dahil olmayan astrofizikçi Brian Metzger, “Birleşme sırasında serbest kalan elementin bileşimi hakkında bizlere çok şey söyleyen bir araştırma” dedi.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/strontium-heavy-element-neutron-star-merger

Önceki İçerikPsikiyatri ne demektir, nelerle uğraşır?
Sonraki İçerikBilim ve Gelecek İstanbul Dersleri, Alâeddin Şenel’in sunumuyla başladı
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.