Ana Sayfa Bilim Gündemi Kromozom sayılarının yakınlığı evrimsel ilişkiyi yalanlıyor mu?

Kromozom sayılarının yakınlığı evrimsel ilişkiyi yalanlıyor mu?

3474

En basit anlamıyla yanlışlık silsileleri ile yanlışlığın temellerini sağlamlaştırmada olanca güçleriyle çaba sarfeden yaratılışçıların karanlık bir dehliz yaratabildikleri gerçekliğidir. Akılcı düşüncenin yerini hurafeye dayalı düşüncelerin alması konusunda gerici odak­larca başlatılan ideolojik ve örgütsel hegemonya kurma çaba­ları ise genelde dünyada özelde de ülkemizde inanılmaz boyutlara erişmiştir. Bu nedenle başta evrim olmak üzere doğanın, toplumun, evrenin diyalektik birliği-bütünlüğü içinde, bilimsel yasalarının ve işleyişinin açığa çıkarılması hala günceldir hala önemlidir.

Bilim ve Gelecek ailesi olarak bu konuda vermiş olduğumuz mücadele ise kesintisiz bir şekilde sürdürülmeye devam etmektedir.

Yaratılışçıların evrimin kanıtlarını “çürütmeye” dönük ortaya koydukları yüzlerce safsatanın içinde bir diğeri de kromozom sayılarının evrimsel ilişkiyi yalanladığı iddiasıdır. Soruya Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın en önemli çalışmalarından biri olan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” ile yanıt verdik

İDDİA: Kromozom sayılarının yakınlığı evrimsel ilişkiyi yalanlıyor

YANIT: Evrimsel yakınlığı belirleyen kromozomların sayısı değil, niteliklerinin benzerliğidir

 “Kromozom sayılarının yakınlığı evrimsel ilişkiyi göstermez. Şempanze ve goril kromozom sayısının, patatesinkiyle aynı olması bunun kanıtıdır.”

(www.harunyahya.org/evrim/darwin_dna_bilseydi/darwin_dna_bilseydi_11.html)

Şempanzelerde 24 çift kromozom bulunur; aynı sayı goriller ve orangutanlar için de geçerlidir. Kuyruksuz maymun türleri a­rasında bizler istisnayız, 23 çift kromozomumuz vardır. Mikros­kopla bakıldığında, insanlar ve diğer büyük maymunlar arasın­daki en çarpıcı ve açık fark, bizde bir kromozom çiftinin eksik olmasıdır. Bunun nedeni söz konusu bir çift kromozomun insan neslinde kaybolmuş olması değil, iki maymun kromozomunun insanlarda birbiriyle kaynaşmış olmasıdır. En büyük ikinci in­san kromozomu olan ikinci kromozomun, aslında orta boydaki iki maymun kromozomunun kaynaşarak bir araya gelmesiyle oluştuğu, bu kromozomların üzerindeki koyu bölgelerin dağılı­mından anlaşılabilir. Özel bir boyama yöntemiyle boyandığında, kromozom üzerinde DNA’nın daha sıkışık olduğu bölgeler koyu renk gözükür. Aslında türlerin evrimsel yakınlığını gösteren, bu koyu bölgelerin kromozomlardaki dağılımıdır. Çünkü bu dağı­lım, kromozom üzerinde genlerin yerleşimini belirler. Dolayı­sıyla insan kromozomunda genlerin dağılımı, şempanzelerinkiy­le aynı sıradadır. Patatesin kromozom sayısı, şempanzelerinkiyle aynı olsa da, gen dizilimlerinde herhangi bir benzerlik yoktur. Sonuçta, türlerin evrimsel yakınlığını belirleyen kromozomları­nın sayısı değil, niteliklerinin benzerliğidir.

Kaynak: Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği, Bilim ve Gelecek Kitaplığı, Şubat 2009, 2. Baskı, S.231

Önceki İçerikİlaçların yan etki çalışmaları için yeni bir “karaciğer çipi” geliştirildi
Sonraki İçerikDüzenli egzersiz, kalp krizi riskini nasıl düşürür?