Ana Sayfa Bilim Gündemi Düşük oksijen seviyelerinde hayatta kalmamız için genomumuz iş başında

Düşük oksijen seviyelerinde hayatta kalmamız için genomumuz iş başında

793

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan yeni çalışma, oksijen seviyelerinin düşük olduğu ortamlarda insanların hayatta kalmalarını sağlayan yeni bir mekanizma keşfetti.

Proceedings of the National Academy of Sciences portalında yayımlanan yeni araştırmada biliminsanları, yayla benzeri yerlerde yaşayan insanların genom analizlerini yaptı. Bu bölgelerde yaşamını sürdüren insanların genom analizlerinin incelendiği ve karşılaştırmalı analizlerin yapıldığı çalışmada biliminsanları, yeni bir mekanizmayı keşfetti.

Konuya ilişkin olarak yapılan önceki çalışmalar, And Dağları’nda yaşayan insanların egzersiz yapabilme kapasitelerinin artmasının temel nedeninin, ortalama insan akciğerinden daha büyük bir akciğere sahip olmaları olduğunu gösteriyordu. Ayrıca bu bölgelerde yaşayan insanların kanlarında daha yüksek solunum kapasitesi sağlayan hücrelerin fazla miktarda bulunduğu da kaydedilmişti. Yeni araştırmada biliminsanları, bu durumun genetik alt yapısına odaklandı.

Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan insanların yaşamlarını nasıl devam ettirdiklerini ve fiziksel aktivite kapasitesinde yaşanan artışının nedenini araştırmak isteyen biliminsanları, Peru’daki dağlık bölgelerde yaşayan 429 kişinin genetik verilerini inceledi. Burada yaşayan insanların genetik bilgileriyle, başka ülkelerde yaşayan 94 kişiden elde edilen genetik bilgiler karşılaştırıldı. Çalışma ekibi, insanların yüksek irtifalarda yaşayabilmelerini sağlayan mekanizmayla ilgili olduklarını düşündükleri EGLN1 genine odaklandı. Bu gendeki bir mutasyonun, yüksek rakımlı bölgelerde yaşam için gerekli mekanizmada etkili olduğu düşünülmekteydi. Araştırmacılar, çalışmalarında iki gönüllü grubu arasında birbirinden farklı durumda olan beş farklı genetik marker (genom çalışmalarında kullanılan belirteç bölgeleri) belirledi. Bu bölgelerin düşük oksijen seviyelerindeki solunum artışını da kontrol ettiği bilinmekteydi.

Araştırmacılar, bu çalışmalarıyla oksijen seviyelerindeki değişim ile aktivite kapasitesindeki değişim arasındaki bağlantıyı da kurabildiler. Bu anlamda çalışma, düşük oksijen seviyelerinde yaşamın sağlanabilmesi için genomumuzda meydana gelen değişimlere ışık tutmakta.

Kaynak: https://phys.org/news/2019-11-evidence-gene-markers-people-survive.html

Önceki İçerikAntropoloji bir bilim olarak nasıl biçimlenmiştir?
Sonraki İçerikGünün Fotoğrafı: Uranüs’ün en net fotoğrafı yakalandı
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.