Ana Sayfa Bilim Gündemi Günün Fotoğrafı: Kök hücreler yardımıyla insan embriyosunun 3 boyutlu modeli üretildi

Günün Fotoğrafı: Kök hücreler yardımıyla insan embriyosunun 3 boyutlu modeli üretildi

1313
Fotoğraf: Rockefeller Üniversitesi / Kök Hücre ve Moleküler Embriyoloji Laboratuvarı

ABD’de bulunan Rockefeller Üniversitesi’nden biliminsanları, kök hücreler yardımıyla erken embriyonik dokuların 3 boyutlu bir modelini oluşturdu. Böylelikle gelişimsel süreçler daha net bir biçimde gözlenebilecek.

Nature Cell Biology dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, bu model embriyonik gelişimi kontrol eden süreçlerin daha açık bir biçimde araştırılması için kullanılabilir. Bu alanda çalışma yürüten biliminsanları Ali Brivanlou ve Eric Siggia, 2014 yılında erken embriyonik gelişimi incelemek için kök hücrelerin kullanımıyla bir model oluşturulabileceğini düşündüler ancak bu modelin oluşturulmasında çeşitli sınırlılıklarla karşılaşabileceklerini biliyorlardı. Bu biliminsanlarının çalışmayı kurguladıkları dönemde kök hücre modellerinin 2 boyutlu olması, çalışmaları sınırlayan en temel durumdu. Araştırmacıların bu yapılara ilişkin temel sorularına yanıt alabilmeleri bu durum nedeniyle zorlaşıyordu. Çünkü bu yapılar, üzerinde çalışma yapılacak olan embriyonun şeklini alamıyorlardı.

Biliminsanları, başka bir araştırmacı olan Mijo Simunoviç ile birlikte çalışarak yaklaşık 14 günlük bir insan embriyosunun 3 boyutlu modelini geliştirmek için çalıştı. Çalışmalarında başarılı olan biliminsanları böylelikle sorularına yanıt alabilecekleri bir model geliştirdi. Simunoviç konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bu modelin oluşturulması için birkaç alanı (biyomühendilik, fizik ve gelişim biyolojisi) birleştirdik. Artık sadece embriyoların genetik parmak izini değil aynı zamanda şeklini de modelleyebildiğimiz bir 3 boyutlu sistemimiz var” dedi.

Kaynak: https://cosmosmagazine.com/biology/early-life-illuminated-in-3d

Önceki İçerikKopernik kuramına dinsel çevreler neden şiddetli tepki gösterdiler?
Sonraki İçerikAntropoloji bir bilim olarak nasıl biçimlenmiştir?