Ana Sayfa Bilim Gündemi Kalp ve damar sistemi ile solunum sistemi arasında kayıp bir bağlantı mı...

Kalp ve damar sistemi ile solunum sistemi arasında kayıp bir bağlantı mı var?

1028

Macquarie Üniversitesi’nde çalışma yürüten bir araştırma ekibi, beynin solunum ile kardiyovasküler sistemi kontrol eden alanlarında kayıp bir bağlantı olduğunu keşfetti. Bu keşif hipertansiyon ve benzeri hastalıkların gelişiminin anlaşılması için de ön açıcı olabilir. Keşfin aynı zamanda tedavi için de önemli katkıları olabileceği düşünülmekte.

New South Wales Üniversitesi’nden biliminsanları ile birlikte yürütülen bu araştırmada, kalp ve damar sistemi ile boğaz kaslarının aktivitesini solunumla senkronize eden, solunum ve dolaşım sistemlerinin etkinliğini arttıran bir grup beyin hücresi tanımladı. Bu bağlantının eksik olmasının, yüksek tansiyon ve böbrek hastalıkları gibi kardiyovaskilüer sistem bozuklukları nedeniyle gözlenen hastalıklarda yüksek oranlı bir işlevinin olmadığı düşünülmekte.

Journal of Neuroscience’ta yayımlanan keşfin önemi ise kritik sistemler arasında etkileşimlerin olduğunun ortaya çıkarılması. Araştırmacılar ayrıca, aynı hücre grubunun yutkunmanın koordine edilmesinde de önemli bir rol oynadığı aynı çalışma ile birlikte keşfedildi.

Macquarie Üniversitesi’nde Biyomedikal Bilimler bölümünde çalışma yürüten Doçent Simon McMullan, “Bu çalışmanın çıktıları, 1930’lardan bu yana araştırmacıların kafasındaki bir sorunun yanıtlanmasını sağlıyor” dedi ve ekledi: “Yapılan deneyler, bir milimetreden daha küçük bir çaptaki bölgede bulunan nöronların, solunum aktivitesinin iki ayrı sisteme iletilmesinde anahtar öneme sahip olduğunu gösterdi.”

Çalışmanın çıktıları, beynin işlevsel olarak durağan olduğunu söyleyen geleneksel görüşe meydan okumaktadır. Macquarie Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Bölümü’nden Profesör Jacqueline Phillips, “Bu hücre grubunun hem solunumu hem de yutma düzenlemesini koordine ettiğinin keşfedilmesi gerçekten önemlidir” açıklamalarında bulunarak çalışmanın öneminin altını çizdi.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-11-crucial-link-cardiovascular.html

Önceki İçerikBilimin Öncüleri:Ernest Rutherford (1871 -1937)
Sonraki İçerikAustralopitekus’lar kaç türle temsil ediliyordu, biyolojik çeşitlilikleri nasıldı?
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.