Ana Sayfa Bilim Gündemi Günün Fotoğrafı: Dünya yüzeyindeki en büyük kraterlerden biri tahmin edilenden daha geç...

Günün Fotoğrafı: Dünya yüzeyindeki en büyük kraterlerden biri tahmin edilenden daha geç oluşmuş

477

Meteor çarpmasıyla birlikte Dünya zemininde oluşan göktaşı kraterlerinin en büyüklerinden biri Avusturalya’da bulunan Wolfe Creek Krateri’dir. Bu krater üzerinden yapılan yeni çalışmalar, bu kraterin düşünülenden daha geç bir zamanda oluştuğunu ortaya çıkardı.

Biliminsanlarının daha önceki tahminleri, kraterin 300.000 yıllık olduğu yönündeydi. Ancak Meteoritics&Planetary Science dergisinde yayımlanan yeni çalışmaya göre, bu krater 120.000 yaşında.

Avustralya’da bulunan Wollongong Üniversitesi’nden Tim Barrows ve İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi’nden biliminsanlarının katılımıyla hazırlanan yeni çalışmada araştırmacılar, kraterin yaşını belirlemek için iki teknik kullandı. Bu teknikler yoluyla, kraterin Dünya yüzeyinde kozmik radyasyona maruz kaldığı süre ile kriterin Güneş ışığına maruz kaldığı süre incelendi.

Kraterin boyutlarının hesaplanması için ise, bölgenin havadan çekilmiş fotoğraflarını kullanarak yeni bir üç boyutlu topografik model oluşturdular. Kuzey Batı Avustralya’da bulunan Büyük Sandy Çölü’nün yakınındaki Wolfe Creek Krateri, Arizona’da bulunan Meteor Krateri’nin ardından Dünya yüzeyinde bulunan ikinci en büyük krater.

Kaynak: https://cosmosmagazine.com/earth-sciences/just-a-young-wolfe

Önceki İçerikGünün Fotoğrafı: Samanyolu Galaksisi’nin yeni bir fotoğrafı yakalandı
Sonraki İçerikBakterilerin virüslere karşı geliştirdikleri savunma mekanizması aydınlatıldı