Ana sayfa Bilim Gündemi Samanyolu benzeri galaksilerden gelen radyo dalgaları, yıldızların tarihini ortaya çıkarıyor

Samanyolu benzeri galaksilerden gelen radyo dalgaları, yıldızların tarihini ortaya çıkarıyor

761

Evrendeki yıldızların oluşumu hakkında bilgi edinmek için günümüzden geriye gitmemiz gerekir. Bu konu hakkındaki çalışmalara göre evrendeki galaksiler 13 milyar yıldır yıldız oluşturmaktadır. Ancak bu yıldızların çoğu 8 ila 11 milyar yıl önce var oldu.

Gökbilimciler, optik teleskopları kullanarak çok uzakta bulunan gökadaları görebilirler ancak özellikle de yeni gelişen yıldızları gözlemlemek oldukça zordur. Çünkü bu yeni yıldızların büyük bir kısmı, gaz bulutlarının ardına gizlenmişlerdir. Bazı teleskoplarla gaz bulutlarının ardında gizlenen bu yıldızlar fark edilebilir. Ancak şimdiye kadar üretilen teleskopların hiçbiri Samanyolu Galaksisi benzeri diğer galaksilerdeki yıldız oluşumunu fark edecek kadar hassas değildi.

Güney Afrika Astronomi Gözlemevi’nde bulunan MeerKAT teleskopunu kullanarak oldukça hassas çalışmalar yapan biliminsanları, bu yıldızlardan gelen sinyalleri yakaladı. Güney Afrika’daki gözlemevinde çalışma yürüten biliminsanlarından Tom Mauch, “Bu görüntüyü yakalamak için, güçlü radyo kaynaklarının bulunmadığı bir alan seçtik” açıklamalarında bulundu. Ekip 130 saat boyunca aynı bölge üzerinde gözlem yaptı ve on binlerce gökadayı içeren bir görüntü yakaladı.

Daha önce gözlemlenmemiş ancak var oldukları bilinen gökadaların da bulunduğu bu görüntüde bulunan en parlak noktalar süper kütleli kara deliklerinin yakınında bulunan gökadalardır.

Charlottesville’deki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nden James Condon çalışmanın oluşumunu sağlayan radyo dalgalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Radyo dalgaları ışık hızında hareket eder. Elde ettiğimiz görüntüyü oluşturmaya yardımcı olan bu dalgalar, milyarlarca yıl önceki yıldız oluşumunu gözler önüne seren bir zaman makinesi gibi işliyor” dedi ve ekledi: “Sadece 30 milyon yaşından küçük olan ve kısa ömürlü olarak nitelendirebileceğimiz yıldızlar radyo dalgaları gönderdiğinden bu görüntünün daha yaşlı yıldızlar tarafından kirletilmediğini biliyoruz. Galaksilerden gelen radyo dalgaları, o galaksilerdeki yıldız oluşumu ile orantılıdır.”

Gökbilimciler elde ettikleri bu görüntüyü evrendeki yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha detaylı bir biçimde analiz edecekler.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191217123948.htm