Ana sayfa 191. Sayı Hoş geldin Rüzgâr, hoş geldin yeni yıl

Hoş geldin Rüzgâr, hoş geldin yeni yıl

287

Bu sayımızın iki güncel dosyası var: “Kara Kutu Dosyası” ve “Kanal İstanbul Dosyası” diyelim. İki konu da kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Kara Kutu adlı kitabın tartışılması gelir geçer, ama İstanbul Kanalının daha çok tartışılacağı anlaşılıyor. Bu iki konuda da bilimsel düşünceyi savunanların, dolayısıyla dergimizin söyleyeceği sözler olduğunu düşündük ve uzmanların katkılarıyla bu dosyaları hazırladık.

Bizim kıstaslarımız bilimsel düşünce ve yöntemin savunulması ile toplumculuktur. En genel anlamda bu iki kıstas bulanıklaştırıldığında ve üstüne bir de ticari kaygılar ile ün-san peşinde koşmak bindiğinde her türlü şarlatanlığın, bilimdışılığın ve toplum düşmanlığının önü açılıyor. Bu iki dosyayı da ibretle okuyacaksınız. Alâeddin Şenel, Prof. Dr. Okan Kuzhan, Eren Öztürk Kara Kutu dosyasında; Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve Cemal Gökçe Kanal İstanbul dosyasında konuları bütün boyutlarıyla inceliyorlar.

Bunların dışında “Mikrop Avcıları” dizimize aşı yöntemini geliştiren büyük bilimci Louis Pasteur ile devam ediyoruz. Bu yazı Kara Kutu dosyasının devamı olarak da değerlendirilebilir. Gülseli Kırgıl’ın hazırladığı “Karıncaların evrimi” makalesi bu sayının en ilginç yazılarından biri. Önümüzdeki sayılarda hayatımızın içinde olan çok bilinen hayvan ve bitkilerin evrimleri, yaşam ağacındaki yerleri konusunu sürdüreceğimizi müjdeleyelim. İzlem Gözükeleş’in “Yeni internete doğru” başlıklı incelemesi de her zamanki kalitede. Diğer makalelerle birlikte Ocak sayımızın oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyoruz. İyi okumalar.

***

Geçtiğimiz ay içinde iki acı haber aldık. Ülkemizin ilk kadın bilim tarihçisi Prof. Dr. Sevim Tekeli 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Tekeli hocayı öğrencilerinin kaleminden yazdık bu sayıda. Dergimizin yazarı ve dostu, evrim karşıtı akımlara karşı tavizsiz mücadelesiyle bildiğimiz sevgili hocamız Prof. Dr. Dinçer Gülen’i de kaybettik. Çalışmaları, duruşları her zaman örnek olacak bizlere.

Güzel haberlerimiz de var. Dergimizin çalışanlarından Volkan Tozan ile Derman Şahin’in bir erkek çocukları oldu. Kendilerini kutluyor, Rüzgâr bebeğe hoş geldin diyoruz. İçimizi ısıttı, hepimizi mutlu etti bu doğum.

Son olarak bütün okurlarımızın ve yazarlarımızın yeni yıllarını kutluyor, 2020’nin emek, bilim ve aydınlanma mücadelesinin yükseldiği bir yıl olmasını diliyoruz.

Dostlukla kalın…