Ana Sayfa Bilim Gündemi Şizofreni, nöronlar arasındaki bağlantı kaybı ile ilişkili

Şizofreni, nöronlar arasındaki bağlantı kaybı ile ilişkili

1218

Beyin tarama tekniği kullanılarak yapılan yeni araştırmada, şizofreninin beyin hücreleri arasındaki bağlantı kaybı ile ilişkili olduğu raporlandı.

Şizofreni üzerine çalışmalarda bulunan biliminsanları, ölüm sonrası araştırmalarda beyin hücreleri arasındaki bağlantı kaybı durumunu gözlemlemişti. Nörologlar güncel çalışmalarında bu kez yaşamını sürdüren şizofreni hastalarının beyin görüntüleri üzerinden bu bağlantı kaybını gözlemledi. Şizofreni hastalığına ilişkin bağlantı kaybı gözleminin ardından araştırmacılar, daha yeni ve sonuç odaklı tedavi metotlarının gelişimini sağlayabilir.

Çalışmanın yürütücülerinden olan Profesör Oliver Howes, “Şizofreni tedavisinde kullanılan mevcut teknikler hastalığın sadece bir yönüne odaklanıyor. Ancak plan yapma ve hafıza mekanizmasındaki sorunlar genellikle daha uzun süreli sıkıntılara neden olmakta. Şu anda bu bilişsel semptomlar için kullanılan bir tedavi bulunmuyor” dedi. Howes, beyin hücreleri arasındaki bağlantı kaybının, daha geniş ölçekli bir bilişsel semptom dizisinden sorumlu olabileceğini ifade etmekte.

Nature Communications’ta yayınlanan çalışmada, nöronlar arası sinyal iletiminde görevli olan SV2A isimli proteine odaklanıldı. Ayrıca çalışmanın katılımcısı olan 18 yetişkinin beyin tarama görüntüleri incelenerek beyindeki bağlantı yoğunluğu analiz edildi. Biliminsanları, şizofreni hastalarında SV2A protein düzeyinin düşük olduğunu, özellikle de beynin planlama ile ilgili bölümündeki SV2A düzeyinde önemli ölçüde bir düşüş yaşandığını raporladı.

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2020/jan/14/schizophrenia-reduced-brain-cell-links

Önceki İçerikBilim ve Gelecek Büyükçekmece Temsilciği’nden “Beslenme, Sindirim ve Bağışıklık Sistemi” konulu seminer
Sonraki İçerikİnsanların biyoçeşitliliğe etkisi tahmin edilenden çok daha önce başlamış
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.