Ana sayfa Bilim Gündemi Memelilerin evrimi sırasında omurga yapısı nasıl değişti?

Memelilerin evrimi sırasında omurga yapısı nasıl değişti?

764

Harvard Üniversitesi ile Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, memelilerin evriminde omurga yapısındaki değişimlere ışık tutuyor. Araştırma, memelilerin soyu tükenmiş durumda olan sinapsidlerin omurgalarındaki değişikliklerin, bugün memelilerde görülen omurga çeşitliliği için zemin hazırladığını ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, iki modern hayvan türü ile çalıştı. Bu canlılar ve sinapsid fosillerinin BT taramalarını karşılaştırarak, omurga yapısındaki değişimleri inceledi. Konuyla ilgili genel görüş, omurganın farklı bölgelerindeki veya omurga ile ilişkili olan bağımsız bölgelerdeki kademeli değişimlerin yeni özelliklerin oluşumuna neden olduğuydu. Yeni kanıtlar ise ilgili bölgelerdeki değişimin, yeni omurga özelliklerinin oluşmasından çok daha önce gerçekleştiğini ortaya koydu. Çalışma, canlının sahip olduğu fiziksel özelliklerle birlikte dış ortamdan kaynaklı seçici baskıların veya hayvan davranışlarının yeni özelliklerin evriminde kritik bir rol oynadığını işaret etmektedir.

Harvard Üniversitesi’nde evrimsel biyoloji alanında çalışma yürüten Stephanie Pierce ve Katrina Jones’un çalışması, insanların da içerisinde bulunduğu memelilerin milyonlarca yıl boyunca nasıl evrimleştikleri hususundaki daha büyük soruları da ele alıyor. Modern memeliler incelendiğinde, omurga yapısındaki diğer bölgeler incelenmeden farklı şekil ve işlevlere sahip olan yeni omurga bölgelerinin oluştuğu gözlenmiştir. Jones, “Bu durum, hayvanların farklı yaşam biçimlerine uyum sağlamalarına yol açtı” açıklamalarında bulunuyor.

Farklı omurga bölgeleri geliştirmenin birçok işleve sahip olan omurga yapılarının gelişmelerinde önemli bir basamak olduğu düşünülmekteydi. Ancak Pierce ve Jones, bu durumun yeterli olmadığını ve evrimsel bir tetikleyici de ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Jones, “Aslında oldukça temel bir evrimsel soruya yanıt arıyoruz: Nispeten basit bir yapı, birçok farklı özelliğe sahip olan karmaşık bir yapıya nasıl evrilir?” diyerek çalışmanın özünü oluşturan soruya vurgu yapıyor.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-02-spines-mammalian-evolution.html