Ana sayfa Bilim Gündemi İklim değişiklikleri, yaban arısı sayısında düşüşe neden oluyor

İklim değişiklikleri, yaban arısı sayısında düşüşe neden oluyor

558

6 Şubat günü Science dergisinde yayımlanan çalışma, yaban arılarının iklim değişikliklerine bağlı olarak yükselen sıcaklıklardan etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmada Kuzey Amerika ve Avrupa’daki yaban arısı kolonilerinin üye sayısında azalma olduğunu kaydedildi.

Kuzey Amerika ve Avrupa’da daha önceki çalışmalarda kataloglanan yaban arısı kayıtlarını inceleyen biliminsanları, 1901-1974 ve 2000-2014 yılları arasındaki kayıtlar üzerinde durdu. Çalışmalarda bazı bölgelerde tek bir arıya, bazı bölgelerde ise kovanlara rastlanmıştı. Tek bir arının olması bile önemliydi, çünkü tek bir arının varlığı dahi yakınlarda yer alan kovanı işaret etmekteydi. İstatistiksel verilere odaklı analiz, Kuzey Amerika’daki arı sayısının yüzde 46 oranında düştüğünü, Avrupa’da ise yüzde 17’lik bir azalma olduğunu gösterdi.

Biliminsanları geliştirdikleri yeni bir model ile yerel sıcaklık değişimleri ile arı sayısının değişimi karşılaştırdı. Yaban arılarının biyoçeşitliliğini ve türlerin yerel yok olma olaylarını analiz edebildikleri bu yöntem ile araştırmacılar, arı sayısındaki düşüşün ortalama sıcaklıktaki artışla örtüştüğünü raporladı. En kritik azalmalar, sıcaklık artışlarının en yüksek seviyede olduğu bölgelerdeydi. Biliminsanları sıcaklık artışı ile arıların azalması arasında doğru orantı olduğunu kaydetti.

Ottawa Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Peter Soroye, “Yaban arılarının yok olma riskini tahmin etmek için kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirdik” dedi ve ekledi: “Gelecekte yaban arıları için biyoçeşitlilik tehlikesi olduğu açıkça ortada.”

Söz konusu çalışmaya katılmayan Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden ekoloji uzmanı Rebecca Irwin, “Türler iklim değişikliği ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için yeni yollar bulmamız gerekiyor. Çünkü bir şey yapmazsak, ekosistem için önemli birçok işlevi olan türleri kaybedeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: https://www.the-scientist.com/news-opinion/climate-change-linked-to-drop-in-bumble-bee-numbers–study-67076